Altın'dan ziyade Platin'e dikkat çekiliyor.

Ünlü Analist Altın’dan Ziyade Bu Değerli Metale İşaret Etti

Altın piyasası, kritik psikolojik desteği ons başına 2,000 $ civarında tutamadığı için yeni bir satın alma ivmesi bulmakta zorlanıyor ve bir piyasa analisti, yatırımcılar için değerli metaller piyasasındaki değer zincirine bakmanın şimdi iyi bir zaman olduğunu söylüyor.

Bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra pahalı görünen sadece altın değil, aynı zamanda gümüş, sarı metalden daha iyi performans göstermeye başladığından değer oyununu da kaybediyor. Dünya Platin Yatırım Konseyi (WPIC) araştırma başkanı Trevor Raymond, yatırımcıların platine bakmaları için artık mükemmel bir zaman olduğunu söyledi.

Emsalsiz yatırım talebi nedeniyle, altının platine göre primi, son zamanlarda 1.000 $ 'ın oldukça üzerine çıkarak neredeyse rekor seviyelere çıktı.

Raymond, "Altın fiyatı psikolojik bir ons seviyesi 2.000 $ 'ı vuruyor, ancak değerli metaller ve kesinlikle sert varlıklar ve alternatif varlıklar için iştahta bir düşüş olduğunu düşünmüyorum, Altın için bir vekil olarak veya potansiyel olarak kısa vadede daha iyi performans gösterebilecek bir şey olarak platine bakan çok daha fazla altın yatırımcısı görüyoruz."

Raymond, platin pazarı büyük ilgi görmekte zorlansa da, potansiyeli çok olan değerli bir metal olduğunu söyledi. Küresel ekonominin küresel COVID-19 salgını nedeniyle altüst olduğu Mart ayındaki geniş piyasa satışından bu yana, platin fiyatlarının yaklaşık % 59 arttığını belirtti. Karşılaştırıldığında altın fiyatları, beş ay önceki en düşük seviyelerinden% 28,5 arttı.

Değerli bir metal olmasına rağmen platin, özellikle dizel motorlarda otokatalitik konvertörlerde kritik bir bileşen olduğu otomobil endüstrisinde, ağırlıklı olarak endüstriyel bir metal olarak kullanılmaktadır. Metal, egzozdan kaynaklanan zararlı emisyonu azaltmak için kullanılır.

Raymond, küresel ekonomi salgının etkilerini hissetmeye devam ederken, düşük otomobil satışları nedeniyle zayıf endüstriyel talebin, katalitik dönüştürücülerdeki yüksek yük hacimleriyle dengelendiğini belirtti. Sıkılaştırıcı emisyon standartlarını karşılamak için şirketlerin daha fazla değerli metal kullanmak zorunda olduklarını açıkladı.

Bunun bu yıl için oldukça dengeli bir arz ve talep tablosu oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Raymond ileriye baktığında, arz ve talep resminin açığa düşmesinin fazla sürmeyeceğini söyledi. Çevresel düzenlemelerin sadece sıkılaşacağını ve şirketlerin zaten pahalı paladyumu daha ucuz platinle değiştirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Raymond, ülkeler daha temiz araç teknolojisi ararken, hidrojenli araçların platin pazarı için de bir ezberci olabileceğini sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ