Bitcoin'in (BTC) kasvetli kısa vadeli fiyat trendine rağmen, BitMEX'teki tasfiye örüntüsü ve tarihsel fonlama oranları orta vadede olası ciddi bir short sıkılaşmasına işaret ediyor.

Ünlü Analist: “Büyük Zamanlı" Margin Çağrısı, Orta Vadede Bitcoin Fiyatını Canlandırabilir

Bitcoin'in (BTC) kasvetli kısa vadeli fiyat trendine rağmen, BitMEX'teki tasfiye örüntüsü ve tarihsel fonlama oranları orta vadede olası ciddi bir short sıkılaşmasına işaret ediyor.

Bitazu Capital ortağı Mohit Sorout, “Yüksek şanslı BTC ayıları önümüzdeki aylarda büyük zaman olarak adlandırılan marj kazanıyor. Fon oranları, görüldüğünüzde kanıtınız olacak ”diyor.

12 Mart'ta, Bitcoin uzun vadeli sözleşmelerinde büyük bir fiyat düşüşü bir milyar doların üzerine çıktı ve BTC'nin 3.600 $ 'a kadar düşmesine neden oldu. Önümüzdeki aylarda ayılar veya short pozisyonundakilere karşı benzer bir sıkışma meydana gelebilir ve bu da güçlü bir artışa neden olabilir.

Koronavirüs pandemisi ve dünya genelinde artan işsizlik iddialarının ortasında, yatırımcılar hisse senetleri, kripto para birimleri ve değerli metaller de dahil olmak üzere tüm varlık sınıflarının istikrarına yönelik korku ifade ediyorlar.

Mart ayı boyunca panik güdümlü satışlarla sonuçlandı ve Bitcoin 4.000 $ 'ın altına düştüğünden beri toparlanırken, DonAlt gibi önde gelen teknik analistler kısa vadede BTC için potansiyel bir yeniden test alanı olarak 4.000 ila 5.000 $ aralığını belirlediler.

Yatırımcıların şu anda BTC'nin orta vadeli fiyat eğilimini tahmin etmek için gözlemledikleri iki gösterge, BTC vadeli işlem sözleşmelerinin fonlama oranı ve BitMEX'teki tasfiye modelidir.

Son kullanma tarihi olmayan bir vadeli işlem sözleşmesi olan kalıcı bir takasta, piyasayı dengelemek için fon adı verilen bir sistem kullanılır. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin'i shortlayan veya düşmesini bekleyen daha fazla yatırımcı olduğunda, fonlama oranı negatif olur. Daha sonra, shortlar long sözleşme sahiplerine pozisyonlarının bir kısmını ödemek zorundadır.

Örneğin, 16 Nisan itibariyle, BitMEX'in fonlama oranı % 0,0564'tür. Bu, kısa sözleşme sahiplerinin uzun vadelerini, konumlarının yüzde 0,0564'ünü günde üç kez telafi etmesi gerektiği anlamına gelir.

Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatı pazarın uzun süreler boyunca irrasyonel kalabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, orta vadede, piyasayı short sözleşmelerle ani bir dalgalanmaya karşı savunmasız bırakır.

Örneğin Ekim 2019'da Bitcoin'in fiyatı aniden 4800 $ 'dan 7.500 $' dan 10.600 $ 'a yükseldi. Çin Başkanı Xi Jinping, Çin'deki blockchain teknolojisinin geliştirilmesini teşvik ettiğinde “Xi pompası” olarak adlandırıldı.

Bazı analistler, fiyattaki ani artışın Çin'deki alıcıların dalgalanmasından kaynaklandığını, ancak veriler bunun yükselmeye neden olan kısa sözleşmelerin arttığını gösterdi.

Fonlama oranları negatif olmaya devam ettikçe önümüzdeki birkaç ay içinde benzer bir hareket meydana gelirse, Bitcoin fiyatının yüksek direnç seviyelerinde hızlı bir toparlanma görmesi olasılığı güçlüdür.

 Bitcoin’in 3.600 $ 'a düşmesinden hemen sonra satış emirlerinin hızlı bir şekilde emilmesi gibi çeşitli veri noktaları, BTC'nin tabanının 3.600 $' da olduğunu, ancak 4.000 ila 5.000 $ aralığındaki düşük destek seviyelerini test etmeye karşı savunmasız kaldığını gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ