Pek çok kişi tarafından üçüncü nesil blok zinciri olarak adlandırılan Cardano'nun yakında Alonzo Purple ana ağ yükseltmesinin ağda ne zaman yayınlanacağını açıklaması bekleniyor.

Pek çok kişi tarafından sıcak bir şekilde beklenen yükseltme, sonunda ağa akıllı sözleşme entegrasyonunu getirmeye ve onu akıllı sözleşme öncüsü Ethereum ile aynı ligde konumlandırmaya hazırlanıyor.

Alonzo Purple'ın test ağı bu haftanın başlarında yayına girdi ve bu da toplulukta büyük bir coşkuya yol açtı. O zamandan bugüne, ana ağ duyurusu öncesinde Cardano'nun yerel tokeni ADA'nın değeri neredeyse iki katına çıktı. Geçen gün %14,6 değer kazanan ADA, piyasa değeri ile üçüncü en yüksek pozisyona yükseldi ve yazının yazıldığı sırada 2.03 $ değerindeydi.

Hard Fork Combinator [HFC] etkinliğinin Ağustos veya Eylül sonundan önce gerçekleşmesi beklenmese de, beklentisiyle ilişkili fiyat artışı ağ için yükselişi yansıttı.

Cardano Fiyat Beklentisi

Yakın geçmişteki Github verileri, en fazla geliştirme faaliyetinin Cardano'da gerçekleştiğini ve bunu Polygon ve Solana gibi diğer zincirlerin izlediğini gösterdi. Yakın tarihli bir Twitter ileti dizisinde, kripto analisti Lark Davis, “Cardano çağının iyi ve gerçekten üzerimizde” olmasının ardındaki diğer birkaç nedeni vurguladı.

İlk olarak, ağ, düşük işlem hacimleri nedeniyle defalarca eleştirildi. Ağın geçtiğimiz gün yalnızca 83.122 aktif adresi vardı ve bu, “Bitcoin 240.000, Polygon 4.6 milyon, Ethereum 1.2 milyon” ile karşılaştırıldığında etkileyici değildi. Ancak Davis, bu sorunun ağ için yakında nasıl çözülebileceğini açıkladı,

“Polygon Ocak ayında da günde benzer miktarda işlem yapıyordu… Yerel uygulamalar yayına girdiğinde ve Sushi gibi uygulamalar diğer zincirlere sahip oldukları gibi Cardano'ya gerçekten dokunduğunda Cardano'nun işlem büyümesi benzer bir yörünge izleyebilir”

Akıllı sözleşmeler entegre edildikten sonra yerel DeFi uygulamalarının piyasaya sürülmesinin yanı sıra, Cardano'nun stake havuzları da öngörülen büyümesinin bir işaretiydi. Analiste göre, 650.000 adres, ADA'nın arzının %72'sini paylıyordu ve bunun "Ağı önyükleyecek çok sayıda kullanıcı!" olduğuna inanıyor.

Kripto twitter, akıllı sözleşme hesaplama dili Plutus'un temeli olarak Haskell'i seçtiği için daha önce ağa saldırmıştı. Birçoğu, Haskell'in karmaşıklığı nedeniyle hiç kimsenin ağ üzerinde dApps oluşturmayı tercih etmeyeceğini iddia etmişti. Ancak analist, Occam, Cardstarter, Sundae, Liqwid, Ergo, Nami, Defire'ın Cardano üzerine inşa edilmiş olan uygulamalardan sadece birkaçı olduğunu belirtti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Son olarak, Ağ, bu yılın başlarında basit tokenlerin oluşturulmasını sağladığı için NFT pazarından büyük ölçüde yararlandı. Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler merkezi olmayan pazarlara yol açtığında niş tabanını tamamen genişletebilecektir. Alonzo yükseltmesi akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin verdiğinde, gelecek vaat eden ağ için çok fazla kartla, analist hem Cardano hem de ADA için oldukça yükselişli bir gelecekle beklentisini sonuçlandırdı.

"Bu, ADA'nın Matic'in yaptığı gibi bir 50X çekeceği anlamına mı geliyor? Hayır. Sadece 6X ona Ethereum ile aynı piyasa değerini verir. AMA Cardano doğru yaparsa, akıllı sözleşmeler başladıktan sonra yüzde birkaç yüz arttığını görebiliriz, kullanıcı yüzdesi kullanmaya başlar!”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ