Hiç şüphe yok ki “Bitcoin madenci kapitülasyonu” haftanın tartışılan konularından. BTC 48 saat içinde yüzde düzinelerce çöktüğünden, tüm yatırımcılar madencilik ekosisteminde potansiyel bir çöküş olabileceğine işaret ediyor.

Ünlü Analist: “Madenci Teslim Olma” Anlatısı Bitcoin

Hiç şüphe yok ki “Bitcoin madenci kapitülasyonu” haftanın tartışılan konularından. BTC 48 saat içinde yüzde düzinelerce çöktüğünden, tüm yatırımcılar madencilik ekosisteminde potansiyel bir çöküş olabileceğine işaret ediyor.

Bu korkulu yatırımcıların birçoğu, dijital varlıkların değerinde daha fazla bir geri çekilme beklentisiyle böyle bir tartışma yaparken, ironik bir şekilde, tersine dönüşün başlangıcını işaret eden Bitcoin madencileri arasında teslim olma çağrıları olabilir. İşte nedeni.

Madenciler Teslim mi oluyor?

Son zamanlardaki kripto piyasası çökmesinden önce, tahminlerin çoğu madencilik maliyetini yaklaşık 8.000 dolara koydu. Önde gelen tüccar Bizans Generali'nin aşağıdaki çizelgesi BTC üretim maliyetinin ve ortalama madenci nakit akışının 7.700 dolara doğru eğilim gösterdiğini gösterdi.

Ne yazık ki, BTC geçen haftaki çöküşte bu seviyeyi kararlı bir şekilde kırdı ve madencilerin yakında iflas edeceğine, makinelerini kapatıp Bitcoin ağını bir “ölüm sarmalına” göndereceğine ikna etti.

Tanınmış kripto para birimi analisti Light'a göre, bu anlatının yayılması onu bir şeye ikna etti: “Long pozisyonunda BTC olduğunuzdan emin olun.”

Son düşüşün çoğunu tahmin eden Bitcoin tüccarı DonAlt, Light'ın T'ye olan duyarlılığını tekrarladı ve şunları yazdı:

“Şimdi anlatı “yarılanmada”dan madenci teslimiyeti”ne dönüştüğüne göre, tekrar lon pozisyonu açma zamanı”

İlginç olan, Light’ın ve DonAlt’ın duygularının gerçekte pişirilmesidir; “madenci kapitülasyon” ve benzer “madencilik ölüm sarmalı” ile ilgili yaygın tartışma, kripto para piyasasında 2018 ve 2019 diplerini işaretledi ve bu sefer de aynı şeyi yapabileceğini gösteriyor.

Aralık 2018'in başında, Santa Clara Üniversitesi profesörü Atulya Sarin, Bitcoin'in “değersiz olmaya yakın” olduğunu öneren MarketWatch'a bir makale yayınladı. “Madencilik ölüm sarmalı” ndan bahsetti. Bir hafta sonra BTC 3.150 dolar seviyesinde bir dip buldu.

Geçen Kasım ayının sonlarında, madencinin teslim olması ve ölüm sarmal anlatımı, Bitcoin 2019'un 14.000 dolarlık en yüksek seviyesinden % 50 düştüğü için tekrar ortaya çıktı. Bir kez daha, herkes konuştu. Üç hafta sonra, BTC bir sonraki boğa trendini başlatmak için 6.400 $ sıçradı.

Bu “göstergenin” tarihsel doğruluğu, Bitcoin'in belki de nihai bir fiyatta olmasa da, en azından bir tanesine çok yakın olduğunu düşündürür.

Bu sefer farklı

Madenci teslimiyet anlatımının yaygın kullanımının Bitcoin fiyatındaki dipleri işaretlediğine dair kanıtı doğrulamak için kanıtlar olsa da, bu sefer farklı olabilir.

Bu yılın Mayıs ayında olması beklenen, bir sonraki Bitcoin bloğu ödül indiriminin geçmesi bekleniyor. Yarıya indirmek madencilik koinlerinin maliyetinin otomatik olarak iki katına çıkmasına neden olacak, bu da BTC'nin kayıplarının o zamana kadar geri kazanmaması durumunda madencilere büyük bir yük getirecektir.

 Bununla birlikte, şimdiye kadar, bu sadece bir korku, madencilerin para politikasındaki yaklaşan değişiklikten tam olarak nasıl etkileneceğini belirleyen çok az şey var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ