Son birkaç yılda, en büyük ve en aktif Bitcoin madencileri Çin'den operasyon yaptı. Bu büyük madenciler arasında, yakın geçmişte bazı savaş çekişme senaryolarında yer alan bir madenci olan Bitmain, bunlardan biri.

Ünlü Analist PlanB: Bitcoin Madencilik Merkezileşmesi Artık Bir Sorun Değil, Diğer Bölgeler Yakında Çin

Son birkaç yılda, en büyük ve en aktif Bitcoin madencileri Çin'den operasyon yaptı. Bu büyük madenciler arasında, yakın geçmişte bazı savaş çekişme senaryolarında yer alan bir madenci olan Bitmain, bunlardan biri, orijinal Bitcoin Cash (BSV ve mevcut BCH) ağının bölünmesine yol açan hard forkun ardından 2018'in karma savaşı.

Telaşlı Geçmiş

Yıllar boyunca Çin'de büyük madencilik havuzlarının çoğalması ve Bitcoin'in genel hash rate’ine daha sonra yaptıkları katkılar, Bitcoin topluluğundaki bazı insanların Çinli madencilerin sonunda Bitcoin madenciliğini etkili bir şekilde merkezileştirmeye çalışacağından şüphe duymasına yol açtı.

Bu, Bitcoin'in yıllar boyunca manipülasyona karşı dayanıklı ve güvenli bir dijital varlık olarak formüle ettiği büyük güveni zedeleyecektir. Kısa bir süre önce yayınlanan bir Twitter mesajında, bir Bitcoin hayranı Antony Rosamilia durumu anlamaya çalıştı.

Anthony’nin sorgusuna yanıt olarak, “Plan B” twitter paylaşımında geçen popüler kripto savunucusu, Bitcoin'in madenciliğinin merkezileştirilme tehlikesi olmadığını, çünkü çoğu ek hash rate’in aslında Çin dışındaki diğer bölgelerden geldiğini söyledi.

PlanB, Kanada ve ABD gibi ülkeleri Bitcoin ağının artan Hash gücünün ana yaratıcıları olarak adlandırdı.

Bu nedenle, Bitcoin'in hashrate’inin çeşitli büyük bölgeler arasında akşam olduğu görülüyor ve bu da herhangi bir bölge, madenciler veya maden havuzlarının toplam hakimiyeti üstlenmesini zorlaştırıyor. Her durumda, böyle bir hakimiyet Bitcoin ekosistemi için oldukça sağlıksız olacak.

İlginç bir şekilde, PlanB, Çin merkezli madencilerin yakın gelecekte diğer bölgelerdekiler tarafından üstlenileceklerini de sözlerine ekledi.

Bitcoin için iyi mi?

 Hash gücü arttıkça, Bitcoin’in güvenlik artışları ve madencilik gücünün dünyanın çeşitli bölgelerindeki birçok madencilik havuzu arasında adil dağılımı, hiçbir kuruluşun veya bölgenin madencilik ağının tam kontrolünü ele geçirmesini veya saldırıya teşebbüs etmesini garanti etmemektedir. Aslında, bu Bitcoin için faydalıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ