Piyasanın en büyük altcoinlerinden biri olan Cardano, geçen hafta tatmin edici bir şekilde geri döndü.

Piyasanın en büyük altcoinlerinden biri olan Cardano, geçen hafta tatmin edici bir şekilde geri döndü. ADA, 20 Temmuz'da bir ayın en düşük seviyesinde (1.05 $) işlem görüyordu, ancak takip eden haftada %16'dan fazla yükseldi. ADA, yazı yazılırken 1,38 dolar değerindeydi.

Cardano ADA fiyatı

Bu aşamada Cardano'nun kısa vadeli yatırım getirisi oldukça iyi görünüyor. Ancak, kazançlarını daha da artırmak için piyasa katılımcıları artık ADA HODLing'lerini stake ediyor. Staking Rewards verilerine göre, toplam ADA arzının yaklaşık %35,51'i şu anda stake ediliyor. Aynı şeyin değeri açıkça 14,8 milyar doların biraz üzerinde duruyor.

Özellikle, Cardano için stake ödülleri 21 Temmuz'dan bu yana büyük ölçüde arttı. Daha fazla sayısallaştırmak için, Cardano'yu stake etmek, yatırımcılara yıllık %12,82 ödül oranı getiriyor. Aynı şey, ağ arzının enflasyonu ile ayarlandığında, yine iyi bir pay olan %8.4'e düşecekti.

Kazanılan ödüllerdeki artış, esasen, yeni yatırımcıların bu noktada ADA arenasına adım atmak için gerekli teşviğe sahip olduğu anlamına gelir. Aynısı, ADA'nın gerçek hacmindeki artışla da kanıtlandı. Sözü edilen ölçüm, 10 Temmuz'da 274 milyon dolarlık bir değeri yansıtıyordu, ancak 27 Temmuz'a kadar 687 milyon dolara tırmanmayı başardı.

Bu noktada, tek başına stake etmenin altcoin fiyatını yukarı çekemeyeceğine dikkat edilmelidir. ADA’nın durumunu daha fazla bilmek için, diğer çeşitli zincir üstü metriklere bakmak kritik hale gelir.

Cardano'nun keskinlik oranı, yazı yazılırken kuzeye doğru gidiyordu. Aynısı, yazım sırasında bir aylık zirvesinde (1.53) duruyordu. Bu metrik, bir varlığın potansiyel riske göre düzeltilmiş getirilerini özel olarak özetlemektedir. Genel bir kural olarak, 1'den fazla keskinlik oranı "kabul edilebilir" ve "iyi" olarak kabul edilir. Böylece, keskinlik oranı ne kadar yüksek olursa, getiriler o kadar iyi olur. Daha açık olmak gerekirse, bu aşamada ADA sahipleri, maruz kaldıkları risk için normalden daha fazla tazmin edilmektedir.

Şimdi keskinlik oranı olumlu bir resim çizmiş olsa da, ADA’nın ayarlanmış NVT'si çekici görünmüyor. Bu gösterge tipik olarak piyasa değeri ile transfer hacmi arasındaki ilişkiyi tanımlar. Özellikle, Cardano'nun düzeltilmiş NVT oranı 11 Temmuz'da 56.7 kadar yüksekti. Ancak, aynı durum yazı yazılırken sadece 12.17'de kaldı.

Mevcut düşük oran, ağ değerinin artan ağ kullanımına ayak uyduramadığını gösterdi. Bu, esasen ADA'nın büyüme aşamasında bir duraklamayı temsil ediyor ve bir düşüş hissi uyandırıyor.

Piyasa Değeri Hakimiyeti

Ayrıca, ADA'nın piyasa değeri hakimiyeti de son %3.32 ATH'sinden düşüyor. Bu, Cardano'nun daha büyük kripto pazarı bağlamındaki değerinin azaldığı anlamına geliyor. Aynısı, yazı yazılırken %2,5'lik bir değeri yansıtıyordu.

ADA'nın hakimiyetindeki düşüşe rağmen, mevcut seviyenin 2020'nin son birkaç ayına kıyasla nispeten daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Aynı durum ekteki grafikten de kanıtlanabilir.

Dahası, Morningstar'da bir portföy stratejisti olan Amy Arnott, kısa süre önce ADA'nın BTC ve ETH'nin yanında yer alabileceğini ve “üç büyük” ana kriptodan biri olabileceğini iddia etti. “Gelecek vaat eden altcoin” hakkında daha fazla yorum yaparak şunları söyledi:

Cardano, birçok potansiyel teknik uygulamaya sahip bir protokol olması bakımından Ethereum'a benzer. Cardano ve ayrıca çeşitli stabilcoinler hakkında çok fazla coşku var.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ