Yakın zamanda yaptığı bir açıklamada ünlü bir avukat, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto para ile ilgili davalarında galip gelme olasılığına ilişkin bakış açısını paylaştı.

Ünlü Avukat Cevapladı: SEC Binance, Coinbase ve Ripple

Yakın zamanda yaptığı bir açıklamada ünlü bir avukat, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kriptopara ile ilgili davalarında galip gelme olasılığına ilişkin bakış açısını paylaştı. Dorsey & Whitney'de ortak ve eski SEC kıdemli danışmanı olan Thomas Gorman, SEC'in kripto para birimlerini düzenlemeye kararlı olduğunu ve yaptırım eylemlerine gecikmeden devam edeceğini vurguluyor.

SEC'in Hazırlığı ve Kararlılığı

Gorman'a göre, SEC Başkanı Gary Gensler kripto alanındaki kilit isimlerle çok sayıda toplantı yaptı ve düzenleyici çerçeveyi net bir şekilde özetledi. Ancak Gorman, birçok kişinin rehberliği göz ardı etmeyi ve yalnızca düzenleyici için bir gösteri yapmayı seçtiğini belirtiyor.

Howey Testi Tarafından Tanımlanan Açık Kurallar

Gorman, bir dijital varlığın menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirleme kriterlerinin köklü olduğunu ve onlarca yıldır var olduğunu vurgulamaktadır. Menkul kıymetler için dört bölümlü bir değerlendirme getiren 1946 tarihli bir dönüm noktası olan Yüksek Mahkeme davası olan Howey testine atıfta bulunuyor. Özünde, test, başkalarının çabalarıyla kar beklentisiyle ortak bir girişime para yatırımı yapılmasını dikkate alır.

Kripto Endüstrisinde Uyumsuzluk

Kripto endüstrisindeki bazı büyük platformların eylemlerinin Howey testiyle uyumlu olduğunu kabul etmelerine rağmen Gorman, menkul kıymetler yasalarına uymadıklarına dikkat çekiyor. Menkul kıymetler yasalarının gelişen çeşitli varyasyonları kapsayacak şekilde tasarlandığını ve her biri için yeni tüzükler oluşturmanın pratik olmayacağını açıklıyor.

Düzenleyici Değişikliklerin Etkileri

Gorman, yatırımcı korumasını azaltacağı ve bilgi paylaşımını engelleyeceği için kuralların özellikle kripto sektörü için değiştirilmesine karşı uyarıda bulunuyor. Fonlarını bu platformlara emanet eden tüketicilerin ilgili riskleri tam olarak kavrayamayabileceğini ve bunun da kötü karar vermeye yol açabileceğini vurguluyor.

SEC için beklentiler

Güvenini ifade eden Gorman, SEC'in son davalarında galip gelme şansının güçlü olduğunu öne sürüyor. Davaları özlü olarak tanımlıyor ve SEC'in gelecekte kripto platformlarına ve borsalarına daha fazla yaptırım uygulamaya devam edeceğine inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ