Ünlü dava vekili Brian Klein, geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'de blockchain konferansına katıldığı için tutuklanan Virgil Griffith'i temsil edeceğini açıkladı.

Ünlü Dava Vekilinden Müvekkili Ethereum Geliştiricisine Destek

Ünlü dava vekili Brian Klein, geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'de blockchain konferansına katıldığı için tutuklanan Virgil Griffith'i temsil edeceğini açıkladı. Klein, 3 Aralık'ta gönderdiği tweet ile müvekkilinin suç duyurusunda belirtilen suçlamaları reddettiğini ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını belirtti.

Klein: Griffith Dava Gününü Bekliyor

Daha önce Charlie Shrem ve Erik Voorhees gibi kişileri temsil eden ve eski bir federal savcısı olan Klein, şu anda ABD'li hukuk şirketi Baker Marquart'ta savunma vekili olarak görev yapmaktadır. Teknoloji vakalarıyla ilgili engin bir deneyime sahip olan Klein, Amerikan Barolar Birliği'nin blockchain, dijital para ve ICO ulusal enstitüsünün başkanlığını yürütmektedir. Klein, müvekkilinin dava gününü beklediğini, dava günü tüm hikayeyi anlatacağını belirtti.

Singapur'da yaşayan, 36 yaşındaki ABD vatandaşı Griffith, 29 Kasım'da Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nda gözaltına alındı. Griffith, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası'nı (IEEPA) ihlal etmek ile suçlanmaktadır. Griffith, iddiaya göre Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (DPRK) ''Blockchain ve Barış'' adlı konferans sunumunu yapmak için izin verilmemesine rağmen seyahat etti. ABD Adalet Bakanlığı, Griffith'i Kuzey Kore'ye para aklamasına ve yaptırımlardan kaçınmasına yardım edeceğini bilerek ileri derecede teknik bilgi sunmak ile suçlamaktadır.

Vitalik Buterin'den Yardım

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ABD vatandaşı Virgil Griffith'e destek olacağını duyurdu ve jeopolitik açık fikirliliğin bir erdem olduğunu, Griffith'in Kuzey Kore'ye herhangi bir yardımda bulunduğuna inanmadığını aktardı. Buterin, change.org'da geliştiricinin serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasını destekledi. Kampanya şimdiye kadar elli imza topladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ