Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Bitcoin'in (BTC) Facebook'un sorunlu Libra projesinden hala sert bir rekabetle karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Ünlü Ekonomist Bitcoin, Libra ve Merkez Bankalarının Dijital Paralarını Karşılaştırdı

Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Bitcoin'in (BTC) Facebook'un sorunlu Libra projesinden hala sert bir rekabetle karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Vaz, yaptığı açıklamada Bitcoin'in ödemeler açısından ölçeklendirme zorlukları olduğunu ve orantısız bir şekilde spekülasyon aracı olarak kullanıldığını söyledi. Buna karşılık Libra’nın bir ödeme ağı olarak ölçeklendirmek için özel olarak kurulduğunu ve düzenleyicilerle devam eden sorunlarına rağmen hızla büyük bir rakip olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Vaz  bu noktada “Libra ölmedi, onlar sadece düzenleyici kabusa gidiyorlar” diyor.

Ancak, Vaz, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) reddetti ve para arzı ve kredi üzerindeki kontrolüne maruz kalan tehdidi kripto varlıklarına tepki olarak zayıf bir “savunma duruşu” olarak nitelendirdi.

Vaz, “Bitcoin için en büyük rekabetin diğer kripto para birimlerinden geldiğini” söylüyor.

Facebook’un Libra Projesi Çok İlginç

Facebook'un kamu güvensizliği sorunlarından muzdarip olduğunu belirten Vaz, Libra stablecoini için önerilen modelin "çok ilginç" olduğunu söyledi - hem enstrümanın istikrarını destekleyen varlık sepetini hem de büyük teknoloji şirketlerinin yapabildiği mevcut ağları vurguladı.

Ekonomist, Facebook gibi şirketlerin mevcut kullanıcı tabanlarından yararlanabileceğini savundu ve finansal işlemlerin zaten yapıldığını söyledi.

Vaz, Libra’nın “çok büyük bir“ alan adı olasılığı ”ile - belki de ilk günden diğer tüm kripto para birimlerinden daha fazla” başarı yakalayacağını vurguluyor.

Libra’nın ilk hedefinin gelişmiş pazarlar yerine gelişmekte olan ülkeler olacağını öngördü ve şunları söyledi: “Kendilerini oraya yerleştirecekler - insanların zaten uygulamaları yoğun bir şekilde kullandıkları ve ödeme ihtiyacı duydukları yerler”.

CBDC'ler kripto varlığına savunma tepkisi içerir

Vaz, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'lerin) kripto varlıkları ve stablecoinleri için bir rakip olacağına ve “savunmacı bir duruş” olduğuna inanmıyor:

“Merkez bankaları tarafından bir tür arka koruma eylemi olacaklar çünkü kripto para birimini sevmiyorlar.”

John, Bitcoin için tehdit oluşturan merkez bankalarından ziyade, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bankaların para arzı üzerindeki kontrolünü zayıflatmakla tehdit ettiğine inanıyor. Dedi ki: “Bitcoin gibi şeylerin altında kredi yoluyla para yaratamazsınız, çünkü ekonomide bir kaldıraç çekme yeteneklerini ortadan kaldırır.”

“Bankalar bu parayı kesirli bir rezerv sistemine sekiz veya dokuz kat daha fazla ödünç verebilir. Yani birçok banka kesirli rezerv sisteminde büyük miktarda para arzı yaratıyor. Bitcoin altında sahip olmadığınız şeyi ödünç alamazsınız. ”

 Vaz, CBDC'lerin eşler arası anlaşmanın ötesinde herhangi bir fayda sağlamadığını ileri sürüyor - “varsayılan olarak kripto para birimi ile alıyorsunuz”. “Merkez bankası dijital paraları muhtemelen parayı takip etmekle ilgili fayda sağlamaktan daha fazlasını ifade ediyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ