Nouriel Roubini, kripto paraların başarı açısından kesinlikle hiçbir dayanağı olmadığını" iddia etti.

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini Kripto Paralar Hakkındaki Olumsuz Yorumlarına Bir Yenisini Ekledi

Roubini, kripto karşıtı konuşmalarına 6 Mart'ta CFA Enstitüsü ile yaptığı röportajda bir yenisini daha ekledi. Ünlü Ekonomist ve kripto para eleştirmeni Nouriel Roubini, kripto paraların başarı açısından kesinlikle hiçbir dayanağı olmadığını" iddia etti.

Küresel profesyonel yatırımcı birliği ile yapılan görüşmede, 2008 mali krizini meşhur kılan New Yorklu bir ekonomist olan Roubini, kripto para ve Blokchain alanına yönelik olumsuz tutumunu bir kez daha yineledi.

Tanınmış ekonomist, kripto para endüstrisinin tamamının para ya da para birimi olmayan varlıklardan oluştuğunu belirtti. Kripto para birimlerinin ne değerli bir mağazaya ne de ölçeklenebilir bir ödeme aracı getirme açısından istikrarlı olmadığını vurguladı.

Kripto paraların kusurlarına verdiği örnekte Roubini, 2017 yılının ikinci yarısında aşırı boğa pazarına işaret etti ve “milyonlarca insan”, eksik olma korkusu nedeniyle kripto satın aldığını, ancak finans veya portföy yatırımları hakkında “hiçbir şey bilmediğini " savundu.”

Roubini'ye göre, kripto paraların performansı, bir varlık olarak desteklenmediği için ve gerçek bir temel değer olmadığı için patlamaya başlamış "üstel, parabolik bir balonu" temsil ediyor.

Roubini, Kripto konusundaki olumsuz duruşunu yinelemenin yanı sıra kripto para birimlerinin temelindeki Blokchain teknolojisinin, finansal hizmetlerin geleceği ile "alakası olmadığını" savundu.

Roubini, yapay zeka, makine öğrenimi, büyük veriler ve nesnelerin interneti de dahil olmak üzere bir üretim veya fintech devrimine yol açacak büyük teknolojiler listesinden Blockchain teknolojisini dışladı. Roubini, finansal hizmetlerdeki gerçek devrimin fintech olduğunu, ancak fintech'in kripto ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtti.


“Fintech, yapay zeka ve büyük veri ile her yerde bulunan internetin birleşimi olacak. Ödeme sistemleri, kredi tahsisi, Sermaye Piyasası fonksiyonları, sigorta, yatırım yönetimi, finansal danışmanlık vb gibi alanlarda devrim yaratacaktır.”


Bu yılın başlarında, Roubini Blockchain teknolojisinin “bir Excel çizelgesinden daha iyi olmadığını” fakat  “şimdiye kadar en fazla kullanılan teknoloji” olduğunu belirtti.

Son zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı, Blockchain’in o zamanlar kullanılıyorsa, düzenleyicilerin 2008 küresel mali çöküşüne verdiği gerçek zamanlı tepkileri dönüştüreceğini iddia etti.

Mart ayı başlarında, danışmanlık hizmetleri firması International Data Corporation, Blokchain harcamalarının 2019’da neredeyse yüzde 89 artacağını iddia eden bir rapor yayınladı. Blockchain yatırımları 2019’da 2.9 milyar dolara, 2022’de ise 12.4 milyar dolara ulaşacaktı. toplamda 1,1 milyar dolardan fazla harcama yapması öngörülen Blokchain teknolojisine yatırım konusunda sektörün lideri olacağı tahmin edilmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ