Daha önce yaptığı yorumları ile Bitcoin’e yönelik şüpheci yaklaşımıyla tanınan dünyaca ünlü bir ekonomist şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği olduğunu düşünüyor.

Ünlü Ekonomistten Açıklama: "Bitcoinin Geleceği Oldukça Parlak"

Daha önce yaptığı yorumları ile Bitcoin’e yönelik şüpheci yaklaşımıyla tanınan dünyaca ünlü bir ekonomist şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği olduğunu düşünüyor.

Ünlü ekonomist ve yazar Niall Ferguson, 5-6 Mart tarihlerinde Sydney’de gerçekleşen Avustralya Finansal İnceleme İş Zirvesi’ne katılarak orada yaptığı konuşmada daha önce Bitcoin’in tam bir hayal ürünü olduğunu söylerken, şu anda ise çok parlak bir geleceği olduğunu söylüyor. Niall Ferguson'un zirvede yaptığı konuşma şu şekilde:

Ben çok yanılmışım, Blockchain teknolojisine dayanan bir para biriminin kullanılmadığını düşünmek yanlıştı.

Ferguson’a oğlu beş yıl önce Bitcoin satın almasını önerdiğinde o ilk olarak Bitcoin'e pek fazla sıcak bakmadığını açıkladı. Daha sonra, kripto para biriminin fiyatının 2017 yılındayükselişe geçmesi ile birlikte Bitcoin hakkında söylediklerinden dolayı büyük bir pişmanlık duymaya başlamış.

 Ayrıca Niall Ferguson Bitcoin’in şu anki düşüşüne rağmen, önceki düşüşlerinin çok üstünde kaldığını anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyor: 

Bitcoin, bir yönden altının dijital bir alternatifi.

Bitcoin’in geleceğinin oldukça parlak olduğunu belirten Niall Ferguson, ekonomi dünyasında Bitcoin’e yönelik düşünceleri olumlu bir şekilde değişen ilk kişi değil.

 2017 yılında,  JP Morgan Chase’in Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin hakkında olumsuz konuşmuş ve sonunun iyi olmayacağını iddia etmişti. Ancak birkaç ay sonra, CEO Jamie Dimon bu iddialarından ötürü pişman olduğunu itiraf etmişti.

Dahası, Ferguson Bitcoin’i altınla karşılaştıran ilk kişi değil. Girişimci ve yatırımcı John Pfeffer, geçen yıl Bitcoin’in altın için en uygun ikame olduğu iddiasını ortaya attı. En önde gelen Bitcoin savunucuları Tyler ve Cameron Winklevoss da aynı çizgideki düşüncelerini dile getirdi:

Bitcoin’in altını tahtından edeceğine inanıyoruz. Paranın özelliklerine bakarsanız, bunun daha iyi bir altın olduğunu düşünüyoruz. Altını altın yapan nedir? Kıtlık. Bitcoin’in arzı sabit, bu yüzden kıtlık konusunda altından daha iyi. Altını, tahta ile karşılaştırmak daha doğru.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ