Ünlü Pastor Coin.Mx

Bitcoin kötü niyetli işlemlerde (kara para aklama, uyuşturucu ve silah satın alma, bu tür şeyler) kullanılma potansiyeli, düzenlemeye ve benimsenmeye ilişkin tartışmaların ön safhalarındadır. İpek Yolu'nun çöküşünden ve Ross Ulbricht'in ömür boyu hapse mahkum edilmesinden bu yana, hükümetin müdahalesi için sıkça öne sürülen argüman budur ve bundan sonra da öyle kalacak gibi görülüyor.

Gerçekte, elbette konu Bitcoin değil. Hemen hemen her endüstrinin en sıkıntılı tarafı; aldatmaya, çalmaya ve yalnızca bu tür işlemleri kolaylaştıracak Bitcoin 'in kullanılabilecek olmasıdır. Fakat bu olay,  Bitcoin'in gerçekleşen bu işlemlerle suçlanacağı anlamına gelmez.

Bu bağlantıyı örnekleyecek en son durum Coin.mx davasıdır.

2013 ve 2015 yılları arasında Coin.mx, Bitcoin banka kartı satın alma hizmetleri sunan popüler bir borsa kuruluşuydu. Hizmeti kullanan birçok meşru kişi için, işlem engeli için köprü kurmanın hızlı ve kolay bir yoluydu. Diğer taraftan, banka kartı işlemleri olarak aklanan paraları gizleyerek, para aklamayı sağlayan hızlı ve kolay bir yoldu.

Ve borsa liderliğinin bundan sonra da devam edeceğini de anlamıştı.

2013 ile 2015 yılları arasında exchange yapan Anthony Murgio Haziran ayında yapmış olduğu işlemle ilgili 66 ay hapis cezasına çarptırıldı .

Şimdi, başka bir kişi cezalandırıldı ve bu sefer , New Jersey'deki Umut Katedrali'nin (Hope Cathedral) kurucusu olan mezhep farkı gözetmeyen Hıristiyan Papaz(Pastor) Trevón Gross. Sözde Murgio ve bir başka kişinin, Yuri Lebedev'in kilisenin kredi birliğine girişine izin vererek, aklama programındaki rolü için, beş yıllık ceza ve 12 bin dolar para cezası aldı.

Bun olayın exchange ile ilgili hapis cezasının sonuncusu olması pek olası değildir. Bizler olgunlaştıkça göz kulak olacağız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ