Bloglama platformu Ghost'daki geliştiriciler son 24 saati kripto madenciliği zararlı yazılımlarına karşı savaşarak geçirdi.

Ünlü Platform Zararlı Kripto Para madenciliği İle Mücadele Ediyor

Bloglama platformu Ghost'daki geliştiriciler son 24 saati kripto madenciliği zararlı yazılımlarına karşı savaşarak geçirdi.

3 Mayıs'taki bir durum güncellemesinde açıklanan geliştiriciler, saldırının UTC 1: 30'da gerçekleştiğini açıkladı. Dört saat içinde başarıyla bir düzeltme uyguladılar ve şimdi sonuçları izlemeye devam ediyorlar.

Hiçbir hassas kullanıcı verisi tehlikeye girmedi

Dünkü olay, saldırganın ana sunucunun kontrolünü ele geçirmek için bir kimlik doğrulama baypası (CVE-2020-11651) ve dizin geçişi (CVE-2020-11652) kullanarak Ghost’un "Salt" sunucusu arka uç altyapısını hedeflediğinde bildirildi.

Ghost geliştiricileri, hiçbir kullanıcı kredi kartı bilgisinin etkilenmediğini ve herkese açık metin içinde hiçbir kimlik bilgisinin depolanmadığına dair güvence verdiğini söyledi. Bilgisayar korsanları platform sunucularını kullanarak kripto para birimi çıkarmaya çalışırken olayla ilgili uyarıldı:

“Madencilik girişimi CPU'ları hızlandırdı ve sistemlerimizin çoğunu hızla aşırı yükledi, bu da bizi derhal bu konuda uyardı.”

Son bir saat içinde yayınlanan bir güncellemede, Ghost ekibi kripto madenciliği virüsünün tüm izlerinin artık tamamen ortadan kaldırıldığını duyurdu. Tüm ağı “temizlemeye ve yeniden inşa etmeye” devam ediyorlar ve görünüşe göre bir önlem olarak platformdaki etkilenen her hizmet üzerindeki tüm oturumları, şifreleri ve anahtarları devrediyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ