Alman ödeme şirketi, finansal hizmetler sağlayıcısı ve kripto para birimi işlemcisi Wirecard parçalandı

Ünlü Şirket İflas Başvurusunda Bulunuyor

Alman ödeme şirketi, finansal hizmetler sağlayıcısı ve kripto para birimi işlemcisi Wirecard parçalandı ve 17 Haziran'da 58.50 $ 'dan bugün 1.75 $' a düşen hızlı bir çöküşün ardından alacaklıları yaklaşık 4 milyar $ 'ın dışında bıraktı. Kızıl ateşli fintech Perşembe günü yaptığı açıklamada, Münih bölge mahkemesinde iflas başvurusunda bulunacağını duyurdu.

Wirecard’ın çöküşüyle ilgili olarak şirket bilançosunda 2.2 milyar dolar (1.9 milyar €) eksik olduğunu açıkladı. Şirketin genel müdürü Markus Braun, sahte işlemler ve finansal sahtekarlık ağını gizlediği bildirilen Pazartesi gecesi tutuklandı.

Wirecard'ın denetçisi EY, ilk olarak Phillippinnes'teki iki banka hesabında tutulduğu iddia edilen eksik fonların izlenemediğini keşfetti. Filipinler'in merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas başkanı Benjamin Diokno, Wirecard'ın fonlarının hiçbirinin BDO Unibank ve Filipin Adaları Bankası adlı iki borç vericiye dokunmadığını belirtti.

Wirecard tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, şirketin sözde finansı bir kurgu idi.

“Wirecard Yönetim Kurulu, banka güven hesabı bakiyelerinin 1,9 milyar EUR tutarında mevcut olmama olasılığının daha fazla olup olmadığını inceleyerek değerlendirmektedir.”

Wirecard'ın 2019 mali beyanında imzalamayı reddeden EY, firmayı “dünya çapında birden fazla partiyi içeren ayrıntılı ve sofistike bir sahtekarlık” yapmakla suçluyor ve yetkilileri EY'ye emanet hesapları hakkında yanlış bildirimler verdikten sonra Wirecard'ı yetkililere bildirdi.

1999 yılında kurulan Alman fintech'in satışlarının üçte ikisini taklit ettiği iddia edilen bir kaynak, Reuters'e verdiği demeçte, alacaklılara ve analistlere şirketin bu kadar yaygın ve sistemik sahtekarlık nedeniyle nasıl bu kadar uzun süre faaliyet göstermeye devam ettiğini merak etmelerini söyledi.

Şirket, e-ticaretten tuğla ve harç perakendeciliğine, seyahat çözümlerini ve telekomünikasyonlara kadar, ödeme çözümlerini ve finansal hizmetlerini kullanan dünya çapında çok sayıda endüstriyi kapsayan uzun bir müşteri listesine sahiptir. Wirecard itibarını, şirketlerin Alipay, Visa, Mastercard, PayPal ve diğerleriyle yaptığı sözleşmeler ve lisanslar aracılığıyla elektronik ödemeleri işlemelerine yardımcı olarak sağlamıştır. FedEx, Orange Bank ve KLM'yi müşterileri arasında sayıyor ve kripto firmaları TenX ve Crypto.com için kartlar yayınladı.

Wirecard ayrıca Münih'te bulunan bir bankayı ve İngiltere'de bir kart çıkaran birimi kontrol eder. 2016 yılında Citigroup'tan Citi Ön Ödemeli Kart Hizmetlerini satın aldı.

Braun şu anda piyasa manipülasyonu ve sahtekarlıkla bağlantılı cezai suçlar için soruşturuluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ