Toplu kabul söz konusu olduğunda, düşük verim en ciddi tıkanıklık olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Ethereum'un Visa'nın TPS'sine ulaşmasına yardımcı olabilecek bir çözüm var.

Ünlü Uzman Açıkladı: Ethereum Bu Özelliği ile Visa’yı Kolayca Geçebilir

İstanbul Hard foku geride kalıken Ethereum (ETH) ağında halihazırda sayısız yenilikler uygulanmakta. Bu yeniliklerden biri Ethereum üretimini hızlı bir şekilde kolaylaştırabilir ve saniyede işlem miktarını (TPS) altmış kat artırabilir.

Maksimum Hız İçin Sıfır Bilgi

Ethereum Vakfı ile ortak olan Iden3, ZK Rollup özelliğinin Ethereum ağının hızını nasıl artırabileceği üzerine bir rapor yayınladı.

ZK Rollup (ZK, Sıfır Bilgiye atıfta bulunur), işlem dışı zincirle ilgili verilerin bir kısmını (ilk Ethereum'un akıllı sözleşmelerinden hariç) aktararak ana blok zincirinin boşaltılmasını sağlayan bir özellik. Bu, ana ağda sınırlı bir yüke neden olacak ve daha hızlı çalışmaya başlayacaktır.

Bu teknoloji, favori ölçeklenebilirlik çözümü olarak "Ethereum'un Babası" Vitalik Buterin tarafından desteklenmiş durumda. Iden’e göre, ZK Rollup özelliği her Ethereum bloğunda daha fazla işlemin onaylanmasına izin verecektir. Bu nedenle, kapasitesi fırlayabilir.

Bu yükseltme şimdi, İstanbul Hard Fork’u - EIP-1108 ve EIP-2028 ile birlikte verilen iki Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) nedeniyle mümkün. Bu EIP'lerin her ikisi de, ZK Toplaması'nın tanıtımını çok daha ucuz hale getirerek, gaz fiyatlandırma hesaplamasını yeniden gözden geçirecek.

Ethereum, Visa'yı Toz İçinde Bırakır mı?

Bunu bağlamına koymak için, 2000 TPS, Visa ağının şu anda ortalamasının ne olduğunu gösteriyor. Ethereum şu anda yaklaşık 30 TPS'yi desteklemektedir, ancak ZK Rollup uygulamasıyla bu rakam % 6300 artabilir. Bu nedenle, atılım hiç de imkansız gözükmüyor.

Ayrıca, Iden3 tarafından yapılan hesaplamalar kaba bir tahmin. Blockchain'in gerçek çıktısı her zaman validatörlerin kullandığı madencilik ekipmanlarının performansına ve aynı zamanda yerel token talebine dayanmakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ