250 milyon dolarlık Quadriga Igneo fonunu yöneten Diego Parrilla, aşırı gevşek para ve maliye politikalarının neden olduğu uzun vadeli zarar konusunda yaygın bir farkındalık olmadığını söyledi.

Ünlü Yönetici Açıkladı: Altın Fiyatı 3.000 Doları Görebilir

250 milyon dolarlık Quadriga Igneo fonunu yöneten Diego Parrilla, aşırı gevşek para ve maliye politikalarının neden olduğu uzun vadeli zarar konusunda yaygın bir farkındalık olmadığını söyledi. Yapay olarak düşük faiz oranları, patlamak için çok büyük varlık balonları yarattı, bu da merkez bankalarının çöküş riskini almadan normalleşmesini çok zorlaştıracak.

Altın fiyatı sert yükselebilir

2016'da altının beş yıl içinde rekor seviyeye çıkacağını doğru bir şekilde tahmin eden Parrilla, "Short süreci hız açısından buz gibi olacak" dedi. "Altının gücü için itici güçlerin sadece kalmadığını, aslında güçlendiğini düşünüyorum." vurgusu yaptı.

Fon yöneticisi, altının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde ons başına 3.000 ila 5.000 ABD Dolarına yükselebileceği görüşüne bağlı kaldığını söyledi. Salgının küresel ekonomiye zarar vermesiyle Ağustos 2020'de tüm zamanların en yüksek seviyesi 2.075,47 dolara ulaşan güvenli liman varlığı, son birkaç hafta içinde 1.800 dolar civarında işlem gördü.

Altının düşen getirilere tepkisi oldukça cansız oldu

Altın, Fed'in Haziran ayındaki şahin hareketinden sonra, yetkililerin politika sıkılaştırma takvimini hızlandırması ve tahvil alımını geri ölçeklendirmeyi tartışmaya başlayacaklarını söylemesiyle düşüş yaşadı. Hazine tahvilleri, enflasyonun hızla yükselmesine ve 10 yıllık reel getirileri rekor düşük seviyeye çekmesine rağmen Mart ayının sonundan bu yana toparlanıyor. Bu, genellikle faizsiz külçe tutmanın cazibesini artırır, ancak fiyatlar hala geçen yılın en yüksek seviyesinin oldukça altında.

Altının, Hazine tahvillerindeki bazı hareketlerden ve reel getirilerden kopuk olduğunu, ancak merkez bankalarının insanların düşündüğü kadar kontrolde olmadığını açıkça ortaya koyacak büyük bir riskten kurtulma olayından destek alabileceğini söyleyen Parrilla, Goldman Sachs Group Inc. ve Bank of America Merrill Lynch'te çalıştı ve değerli metal ticareti konusunda 25 yıllık deneyime sahip.

Farklı görüşler

Çoğu analist altının önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak düşmesini bekliyor. Wayne Gordon ve Giovanni Staunovo'nun da aralarında bulunduğu UBS Group AG stratejistleri, pandemi sonrası toparlanma, Fed'in daralması ve daha güçlü bir doların, yıl sonuna kadar ons başına 1,700 dolara düşecek ve ardından 2022'de daha da düşecek olan metal üzerinde ağırlık oluşturacağını söyledi.

Parrilla, 2018'de piyasaya sürülen Quadriga Igneo fonunun performansının, altın ve sigortada long ve hisse senetlerinde short pozsiyonunda olma stratejisi nedeniyle son zamanlarda zarar gördüğünü, ancak müşterilerden gelen bir miktar girişle sabit kaldığını söyledi.

Parrilla, "Merkez bankası para basımı gerçekten sorunları çözmüyor, sorunu geciktiriyor. Altın, yalnızca yazdıramayacağınız fiziksel bir varlık olmaktan faydalanacaktır." ifadesini kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ