Ürdün Gümrük Departmanı, ticaretin karşı tarafları arasındaki mal alışverişi, dokümantasyon süreci ve iletişime daha fazla şeffaflık ve verimlilik getirmek için TradeLens blok zinciri tedarik zinciri platformunun bir pilot uygulamasını açıkladı.

Ürdün Gümrük Departmanı Maersk’in Blockchain Platformunun Pilot Uygulamasına Geçti

Ürdün Gümrük Dairesi Blockchain'e Dokunacak

Dağıtık defter teknolojisi (DLT) lojistik alanında bir kez daha kullanım alanı bulmuş gibi görünüyor. Bu sefer haber Ürdün Gümrük Departmanından.

Konuya yakın kaynaklara göre, Ürdün Gümrük Dairesi gümrük sürecini kolaylaştırmak için TradeLends DLT platformunu kullanacak. Kullanıcılar için TradeLends, IBM ve Maersk tarafından ortaklaşa geliştirilen bir blockchain platformudur.

İlgili taraflar arasında imzalanan anlaşmaya göre, Akabe Gümrük Merkezi'nde malları TradeLens aracılığıyla Akabe Konteyner Terminali üzerinden taşımak için bir pilot bölge kurulacak. Gümrükler Genel Müdürü Abdul Majeed Al-Rahmanah, Ürdün Gümrük Dairesi'nin şeffaf ticareti artırmak ve uluslararası ticaretteki kaçakçılık ve sahtekarlığı azaltmak için çeşitli projeler üstlendiğini kaydetti.

Akabe Konteyner Terminali CEO'su Steven Yoogalingam, gelişim hakkında şunları söyledi:

“TradeLens, Ürdün Ulusal Gümrük Dairesine daha fazla görünürlük, öngörülebilirlik ve güvenlik getirmeye yardımcı olacak ve Ürdün'ü Levant'a tercih edilen lojistik ve nakliye kapısı haline getirererek ticaret ve taşımacılığı kolaylaştırma için gerçek bir varlık olacak.”

Akabe Konteyner Terminali (ACT), Akabe Geliştirme Şirketi ve APM Terminalleri tarafından işletilmektedir ve Ürdün’ün tek konteyner limanıdır.

TradeLens Nasıl Çalışıyor?

Daha önce de belirtildiği gibi TradeLens, ticaret ve tedarik zinciri mekanizmalarına gelişmiş görünürlük, öngörülebilirlik ve güvenlik sağlamak için DLT'yi kullanıyor.

Platform, eşyaların sıcaklığını, ağırlığını ve konumunu izlemek için Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını entegre ediyor. İlginç bir şekilde Maersk, Hapag-Lloyd, Ocean Network Express, MSC ve CMA-CGM gibi ilk altı okyanus gemisinden beşi zaten TradeLens'i kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ