Bu yazımızda sizlere USDC Coin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Gelin bu koinin ne olduğuna bir bakalım.

USD Coin Nedir? İşte Ayrıntılarıyla USDC

Bu yazımızda sizlere USDC Coin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Gelin bu koinin  ne olduğuna bir bakalım.

USDC Coin Nedir?

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş nispeten taze bir stabilcoindir. 26 Eylül 2018'de Circle ve Coinbase işbirliği ile başlatıldı. USDC, Tether (USDT) veya TrueUSD (TUSD) gibi USD destekli diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir.

Özetle, USD Coin, ABD dolarını belirtmek ve internet ve halka açık blok zincirleri üzerinden kullanımlarını kolaylaştırmak için bir hizmettir. Ayrıca, USDC jetonları herhangi bir zamanda USD'ye geri çevrilebilir. USDC tokenlarının çıkarılması ve kullanılması, ERC-20 akıllı sözleşmesi ile sağlanır.

Blok zincirine ABD doları getirmek, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine taşımaya izin verir ve kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı getirir. Ayrıca ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunar.

USD Coin'in Arkasındaki Takım Kim?

USD Coin, Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Merkez konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Center tarafından geliştirilirken, Circle ve Coinbase USDC'nin ilk ticari ihraççılarıdır.

Circle, girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından 2013 yılında kuruldu.

Circle, şirketi açık bir finansal defter haline getiren resmi bir Para Transferi Kuruluşu'dur. Para Transferi Kuruluşları, federal yasa ve yönetmeliklere uyması gereken ABD para hizmeti işletmeleridir. USDC'nin verilmesinden önce, USD'nin eşdeğer miktarı Circle’ın akredite ortaklarından birindedir. Sonuç olarak, tüm USDC tokenları yasal olarak düzenlenir, şeffaftır ve doğrulanabilir. Ayrıca Circle, Goldman Sachs tarafından desteklenen kripto girişimi olarak biliniyor.

USD Coin Nasıl Çalışır?

USD Coin  sadece havadan basılmıyor. Circle, her USDC tokenının tek bir ABD doları ile desteklendiğini garanti eder. ABD dolarını USDC tokenlarına dönüştürme sürecine tokenleştirme denir.

USD'yi USDC'ye dönüştürmek üç aşamalı bir süreçtir:

1) Bir kullanıcı, token verenin banka hesabına USD gönderir.

2) İhraççı, eşdeğer miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesini kullanır.

3) Yeni basılan USDC kullanıcıya teslim edilirken, ikame edilen ABD doları yedekte tutulur.

USDC'yi USD için kullanmak, işlemin tersine çevrilmesi dışında tokenı basmak kadar kolaydır:

1) Bir kullanıcı, USDC'yi veren kuruluşa, USDC belirteçleri için eşdeğer miktarda USD kullanmak üzere bir istek gönderir.

2) İhraççı, USDC akıllı sözleşmesine tokenleri USD ile takas etmek ve eşdeğer miktarda tokenleri dolaşımdan çıkarmak için bir talep gönderir.

3) İhraççı, rezervlerinden istenen USD tutarını kullanıcının banka hesabına geri gönderir. Kullanıcı, USDC belirteçlerindekine eşdeğer net tutarı, eksi tüm oluşan ücretleri alır).

En popüler stabilcoin Tether'in (USDT) aksine, USD Coin'nin yaratıcıları tam şeffaflık sağlamak ve eşdeğer itibari para biriminin tam rezervlerini korumak için bir dizi finansal kurumla çalışmakla yükümlüdür.

Tüm USDC ihraççılarının, daha sonra Grant Thornton LLP tarafından yayınlanan USD varlıklarını düzenli olarak rapor etmeleri gerekmektedir. Tüm aylık tasdik raporları burada bulunabilir.

USD Coin Nasıl Kullanılır?

USD Coin (USDC), Ethereum blok zincirinde bir ABD dolarının 1: 1 temsilidir. Bu bir ERC-20 tokenıdır ve standardı destekleyen her uygulamayla kullanılabilir.

USDC'yi Circle ile belirtmek veya kullanmak için bir hesap kaydetmeniz, kimliğinizi (KYC) doğrulamanız ve yasal bir banka hesabı bağlamanız gerekir. Circle USD platformu, kullanıcıların dört temel eylemi gerçekleştirmesine izin verir:

Tokenize USD;

USDC'yi kullanma;

USDC'yi ERC20 uyumlu Ethereum adreslerine aktarma;

Harici Ethereum cüzdan adreslerinden USDC yatırma.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ