Circle'ın USD Coin'i (USDC), Ethereum ağındaki toplam arzda Tether'i (USDT) geçerek önemli bir dönüm noktası oldu.

Circle'ın USD Coin'i (USDC), Ethereum ağındaki toplam arzda Tether'i (USDT) geçerek önemli bir dönüm noktası oldu.

Circle'ın Ethereum üzerindeki stabilcoin USDC'sinin toplam arzı, Tether'i geride bırakarak USDT'yi ilk kez Ethereum'da ikinci sıraya yerleştirdi. USDC'nin şu anki Ethereum arzı, USDT'nin 39.82 milyarlık arzının hemen önünde, 40.06 milyar tokendir. Tether, 2014 yılının sonlarında piyasaya sürüldüğünde orijinal olarak BitUSD ve NuBits (USNBT) stablecoin'leri ile pazarı paylaştıktan sonra, en az 2016'dan beri en popüler stablecoin oldu.

USDC İçin Mevcut Toplam Arz, 21 Zincirde veya İkinci Katman Çözümlerinde 45,7 Token

2014 yılında USDT, Omni'de koştu. Son ikisi dolar sabitini kaybetmesi ve kullanıcılarını kaybetmesi nedeniyle belirsizliğe düştüğünde, Circle'ın USDC'si 2018'de, desteğine ilişkin şüpheler nedeniyle yıllardır bir bulutun altında olan Tether'e karşı daha şeffaf ve daha düzenli bir rakip olarak ortaya çıktı. Tether, toplam 78,5 milyar arz ile hala en popüler stablecoin olmasına rağmen, arzın yaklaşık %50'si veya 38,7 milyar token Tron ağında bulunuyor. Stabilcoin ayrıca BSC, Solana, Huobi ECO Chain, Avalanche, Polygon ve diğer 13 zincirde veya ikinci katman çözümlerinde bulunabilir. USDC için mevcut toplam arz, 21 zincirde veya ikinci katman çözümlerinde 45,7 tokendir.

USDT, Yıllar Boyunca Tartışmalarla Çevrili Kaldı

Tether'in 1:1 desteğine ilişkin şüpheler, yıllar içinde kamuoyundaki imajının düşmesine neden oldu. Tartışmalar, şirketin stabilcoinin nasıl teminat altına alındığı ve yönetilen rezerv fonları konusunda rahatsız etti. Tether'in mali rezervleri hakkında 2021'de muhasebe firması Moore Cayman'dan iki Konsolide Rezerv Raporunun yayınlanması, şüpheleri gidermek için çok az şey yaptı. En son mali raporunda Tether, USDT'yi destekleyen diğer varlıklara ek olarak 30,8 milyar dolarlık belirsiz ticari senet bulundurduğunu açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ