Yeni bir analiz, Bitcoin'in fiyatı ile kripto para birimi borsalarındaki toplam USDT arzı arasında ters bir ilişki olduğunu ima ediyor. Buna göre, borsalarda oturan Tether'in azalan miktarı yakında BTC'nin fiyatında başka bir artışı teşvik edebilir.

USDT

Yeni bir analiz, Bitcoin'in fiyatı ile kripto para birimi borsalarındaki toplam USDT arzı arasında ters bir ilişki olduğunu ima ediyor. Buna göre, borsalarda oturan Tether'in azalan miktarı yakında BTC'nin fiyatında başka bir artışı teşvik edebilir.

Bitcoin’in Borsalarda USDT ile İlgili Fiyatı?

Kripto para birimi izleme şirketi Santiment tarafından derlenen yeni veriler, Bitcoin’in fiyatının son üç ay içindeki hareketini toplam USDT arzındaki borsalarla ilişkilendiriyor.

Şubat ayından itibaren BTC yaklaşık 9.500 $ 'dan işlem gördüğü zaman, borsalarda bulunan USDT miktarı nispeten düşüktü.

Ancak önümüzdeki haftalarda USDT arzı önemli ölçüde büyüdü ve Mart ortasında üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, Bitcoin'in birkaç saat içinde değerinin yaklaşık % 50'sini kaybettiği Kara Perşembe günü şiddetli fiyat düşüşlerine denk geldi.

O zamanlar Cryptopotato'nun bildirdiği gibi, büyük satışları takiben borsalarda 1 milyar doların üzerinde çeşitli stablecoinler bir kenara oturuyordu.

Lider kripto para birimi Mart ayının ortasından bu yana toparlanıyor ve borsalarda USDT arzı sürekli yüksekti. Ancak, Bitcoin son zamanlarda ciddi bir artış yaşadı ve şu anda birkaç günlük dalgalanmalardan sonra 9.000 dolar civarında seyrediyor. Aynı zamanda, Tether’in borsa arzı azalıyor.

Böylece Santiment, “Bitcoin'in fiyatı ile USDT'nin borsadaki arzı arasında ters bir korelasyon olduğunu açıkça ortaya çıkardığı sonucuna vardı.

Tether, Bitcoin'in Fiyatını Etkiliyor mu?

Santiment’in bakış açısının yanı sıra, en popüler stablecoin daha önce birkaç kez BTC’nin fiyatını yapay olarak şişirmekle ilişkilendirildi.

2018'de yayınlanan ve 2019'da güncellenen bir çalışma, 2017/2018 parabolik fiyat artışının “muhtemelen piyasa manipülasyonundan” kaynaklandığını iddia etti. Daha spesifik olarak, büyük USDT alımlarının piyasadaki düşüşü dengelemek için zamanlanmış olduğuna işaret etti.

Tether, stabilcoinlerinin hiçbir zaman fiyat manipülasyonuna dahil olmadığını söyleyerek tüm iddiaları hızla reddetti. Konuyla ilgili daha yakın tarihli araştırmalar da Tether ile birlikte ama farklı bir açıdan. Tether düzenlemesinin kripto para birimi fiyatlarını etkilediğine dair iddiayı destekleyecek “sistematik kanıt yok” dedi.

 USDT'nin bazı Bitcoin fiyat gelişmelerinden sorumlu olup olmadığı, her iki yönde de sayısız iddiaya rağmen hala belirsizdir. Bununla birlikte, borsalarda Tether arzının azalması ve önümüzdeki yarılanmaya bir hafta kala BTC'ye artan ilgiyle, kısa bir süre içinde daha yoğun bir volatilite öngörülebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ