Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisinden üst düzey bir milletvekili, ülkenin önümüzdeki 2-3 yıl içinde kendi dijital parasını oluşturması gerektiğini söyledi.

Üst Düzey Bir Milletvekili Japonya

Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisinden üst düzey bir milletvekili, ülkenin önümüzdeki 2-3 yıl içinde kendi dijital parasını oluşturması gerektiğini söyledi.

Kozo Yamamoto Reuters'e yaptığı açıklamada "Ne kadar olursa erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek teklifler hazırlayacağız ve umarım iki ila üç yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız ”diyor. Yamamoto, Japonya'nın Çin'in dijital para birimindeki ilerlemesine karşı duyduğu baskıyı vurguladı.

Geçen ay, eski ekonomi bakanı Akira Amari liderliğindeki bir başka Japon milletvekili grubu, dijital para çıkarma teklifi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yamamoto bugün hükümeti önerilerini kabul etmeye zorlamak için Amari ile birlikte çalışacağını söyledi.

Japonya, Çin'in yaklaşmakta olan dijital yuanının potansiyel etkisini azaltmak istiyor. Japonya iktidar partisinden bir milletvekili olan Norihiro Nakayama, geçtiğimiz günlerde Çin’in dijital para biriminin "mevcut küresel rezerv para birimi sistemi ve para birimi hegemonyası için bir meydan okuma" olduğunu ve Japonya'nın Çin’in çabalarına karşı ABD desteğine ihtiyacı olacağını söyledi.

Ülkenin merkez bankası olan Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerini araştırma girişimlerine başladı. Geçen ay, diğer beş büyük merkez bankasıyla (İngiltere Bankası, Kanada Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) ve İsviçre Ulusal Bankası) dijital para birimlerini keşfetmek için el ele verdi.

Yamamoto bugün, "Her ülke para akışlarını kendi (dijital) para birimleriyle kontrol etmeyi başarırsa, bu durum kriz anında büyük bir salınımı önleyebilir ve kendi ekonomisini dengeleyebilir." ifadesini kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ