Terra projesinden türetilen stablecoin'lerden biri olan UST, bir zamanlar merkezi olmayan bir stablecoin olan DAI'nin yerini alarak piyasa değeri açısından türünün en değerli projesi haline geldi.

UST, Piyasa Değeri İle En Büyük Merkezi Olmayan Stablecoin Oldu

Terra projesinden türetilen stablecoin'lerden biri olan UST, bir zamanlar merkezi olmayan bir stablecoin olan DAI'nin yerini alarak piyasa değeri açısından türünün en değerli projesi haline geldi. Bu, 2021'in başında 182 milyon dolarlık bir piyasa değerinden bu Aralık ayında 9 milyar doların üzerine çıkmayı başaran Terra ekosistemi ve UST için bir yıllık büyümeyi kapatıyor.

UST, Piyasa Değerindeki Dördüncü En Büyük Stablecoin'dir

Şimdi, UST, tümü merkezi stablecoin'ler olan USDT, USDC ve BUSD'nin ardından en çok piyasa değerine sahip dördüncü stabilcoin olarak yeni konumunu pekiştiriyor. Bunlar, piyasadaki tokenleri desteklemek için teminat yatırarak çalışırken, UST, sabit değerini ABD doları değerine karşı dengelemek için Terra ekosisteminin (LUNA) başka bir tokenini kullanan algoritmik bir stabilcoindir. Geçen ay, diğer merkezi olmayan stablecoin'ler de piyasa değeri açısından büyüdü. Frax ve MIM gibi tokenler %30'dan fazla kazandı ve FRAX piyasa değeri açısından %40'a ulaştı.

Düzenleyiciler Dikkatlerini Stablecoin'lere Çeviriyor

Daha önce bildirildiği gibi, USDT ve USDC gibi stabilcoinlerin yükselişinin düzenleyicilerin karşı karşıya olduğu artan ilgi nedeniyle, bazıları bu alternatif stabilcoinlerin daha fazla büyüme yaşayacağına ve kullanıcıların çeşitli nedenlerle bu alternatiflere akın edeceğine inanıyor. Ancak tüm bu büyümeye rağmen USDT, dün el değiştiren 68 milyar dolardan fazla token ile borsalarda hala en çok kullanılan stablecoin. UST'nin yükselişi, kardeş tokeni LUNA'nın fiyatını da tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. UST'yi basmak için, Terra protokolündeki kullanıcıların LUNA'yı yakmaları gerekir ve bu, tokeni daha kıt hale getirir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ