Bitcoin, piyasa değeri ve hatta fiat değeriyle bir numaralı kripto para birimidir. Muhtemelen yaratılacak ilk büyük kripto para birimi olduğu için en popüler ve ünlüdür.

Usurping Bitcoin: Ethereum Dijital Ödemelerin Evi Oluyor

Bitcoin, piyasa değeri ve hatta fiat değeriyle bir numaralı kripto para birimidir. Muhtemelen yaratılacak ilk büyük kripto para birimi olduğu için en popüler ve ünlüdür. Aslında, birçoğu hala Bitcoin dışında başka bir kripto para birimi bilmiyor. Popülerliğine rağmen, Bitcoin'in ödemeler için uygun olmadığı bir şey var.

Bu büyük ölçüde 1MB'lık küçük blok boyutu nedeniyle yavaş hızından kaynaklanıyor. Aynı zamanda değeri saniyeler içinde değişen son derece değişken bir varlık. Bu nedenle onunla mal ve hizmetlere ödeme yapmak pratik değil

Ayrılmış Tanık (Segwit) Adreslerinin kullanılması, blok boyutunun etkisini azaltmanın bir yoludur, ancak kullanıcılar işlemlerinin onaylanması için 10 dakika beklemesi gerektiğinden hız hala tatmin edici değil. İdeal ödemenin yerleşmesi yalnızca birkaç saniye sürer, ancak durum böyle değildir.

Lightning Network ayrıca Bitcoin blok zincirinin ödemeleri için ikinci bir katman şeklindedir. Kabul edilirse, bu çok daha hızlıdır, ancak kullanım koşulları süreci zor ve kullanımı zorlaştırır. Ödemeler için kullanılacak fonlar, çoğu insanın uzak durmasını sağlayan diğer koşullar arasında bir süre kilitli ve erişilemez olmalıdır.

ERC-20 tokenleri için blok zincir platformu Ethereum, stablecoinlerle ilgili tüm bu sorunlara bir çözüm sağladı. Adından da anlaşılacağı gibi, stablecoinler değeri “sabit” kalan kripto para birimleri. Başka bir deyişle, değerleri Bitcoin'inki gibi her dakika değişmez. Ödeme hızları da çok tatmin edicidir, bu da onları satıcılardaki ödemeler için daha ideal hale getirir. Stablecoinler, ABD Doları veya altın gibi daha istikrarlı varlıklarla desteklenir ve bu da onları değer bakımından istikrarlı hale getirir.

Bir Bitcoin çatalı olan Bitcoin Cash (BCH), blok boyutunu 8 MB'a çıkararak hızını artırdı, ancak ağ daha az güvenli. Güvenli olmayan bir ödeme ağı, kullanıcıların istediği şey değildir ve bu nedenle aynı sorunlara yol açar.

Bu nedenle stablecoinler ödemeler için daha popüler hale geldi ve popülerlik artıyor. Tether (USDT), en likit stablecoin. Geçen yıl, Çin borsaları, öncelikle Çin Yuanı ile Bitcoin satın almalarına izin verilmediğinden, stabilcoin için şaşırtıcı bir talep kaydetti. USDT işlem hacminin her gün milyonlarca işlem gerçekleştirdiği tahmin edilmekte.

 DAI ve Coinbase ’USDC gibi ödemeler için çok iyi olan birkaç başka stablecoinler bulunuyor. Ethereum daha fazla stablecoini desteklemeye devam ettikçe ve yenileri ortaya çıkmaya devam ettikçe, Bitcoin, yavaş işlem hızını düzeltmek için bir şey yapılmadığı takdirde, yakın gelecekte ödemeler için ikinci bir seçenek haline gelebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ