İki uzman, Güney Afrika'nın planlanan kripto para birimi düzenlemesini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bunun yatırımcıları korkutmaması gerektiği konusunda uyardı.

Uzmanlar, Güney Afrika

Finansal Ürün Olarak Kripto

İki uzman, Güney Afrika'nın yaklaşan kripto para birimi düzenlemelerinin yanı sıra merkez bankasının kripto para birimini finansal bir ürün olarak düzenleme kararının, kripto yatırımına ilgiyi teşvik ettiği sürece memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Paylaşılan ortak açıklamada, hem Tax Consulting South Africa'nın yasal yöneticisi Thomas Lobban hem de yerel bir kripto borsası Revix'in CFO'su Greg Rodrigues, bu tür düzenlemelerin yatırımcıları korkutmaması gerektiğini iddia ediyor.

Lobban ve Rodrigues'in açıklamaları, Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB) Başkan Yardımcısı Kuben Naidoo'nun ülkenin 2023 yılı sonuna kadar düzenlemelere sahip olmasını beklediğini doğrulayan raporların ardından geldi. SARB Bu varlıklara “çok para” aktığını gözlemledikten sonra kripto para birimlerini düzenlemeye karar verdi. Amaç onları “ana akıma” getirmektir.

Naidoo'nun yorumlarına ve ardından SARB'nin kriptoları düzenlemeye ne zaman başlamayı planladığına dair duyurusuna tepki gösteren Lobban, şunları söyledi:

Artık kriptonun, FIC [Finansal İstihbarat Merkezi], vergi ve kambiyo kontrol uyumu dahil olmak üzere tüm ilgili kontroller ve gereksinimler yürürlükte olan bir finansal ürün olarak görüleceğini biliyoruz.

FIC, suç faaliyeti, kara para aklama ve terör finansmanının izlenmesinin yanı sıra tespit edilmesiyle görevli bir Güney Afrika hükümetidir.

'Kripto Küresel ve Son Derece Akışkandır'

Rodrigues, kripto endüstrisinin düzenlenmesinin Revix'in yalnızca memnuniyetle karşıladığı değil, aynı zamanda ciddiye aldığı bir şey olduğunu söyledi.

CFO, “Kripto küresel ve oldukça akışkan, düzenlemelerin hoş karşılandığı pazarlara akma eğiliminde ve olmayanlardan da kolayca çıkma eğiliminde” dedi.

Bu nedenle, SARB dahil olmak üzere Güney Afrikalı düzenleyicilerin, yatırımcıları koruyan ve aynı zamanda onlara aşırı yük bindiren politikalar izleme konusunda dikkatli olmaları isteniyor. İki uzmanın ortak açıklamasına göre, düzenleme dengelendiğinde, bu “ülkenin gelişen kripto ekosistemini büyütürken fonların Güney Afrika'ya aktığını görebilir”.

Bu arada Rodrigues, kripto mülkiyeti ve gözetimi konusuna, Güney Afrikalı düzenleyicilerin de dikkate alması gereken önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. Kripto hizmet sağlayıcılarının müşterilerin varlıklarının miktarı ve güvenliği ile ilgili iddialarının bağımsız olarak doğrulanması için çağrıda bulundu.

Lobban, SARB'nin "geliştirdiği politikaların, bunlardan etkilenecek tüm tarafların çıkarları tarafından bilgilendirildiğinden emin olmak için" kamu ve diğer paydaşlarla ilişki kurması gerektiğini öne sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ