Vadeli İşlemlere Bitcoin Talebi CBOE

Daha önceki bir yazımda Bitcoin vadeli işlemlerinin bitcoin fiyatı üzerinde etkisinin ne olacağını incelemiştim ve tahminim 14.000$'ı aşacağı yönündeydi. Nitekim bu tahminim de yanılmadım ve şu anda 16.000-17.000 arasında seyretmekte. Peki bu süreçte vadeli işlemler açısından neler yaşandı,  Amerikalıların vadeli işlemlere yaklaşımı nasıl oldu gelin yakından inceleyelim.

Hatırlarsanız Chicago Board Options Exchang(CBOE) vadeli işlemlere yer vereceğini duyurmuştu ve bu haber bitcoin dünyasına bomba gibi düşmüştü. Akşam saatlerine doğru bitcoin vadeli işlemlerini başlatan borsanın websitesi dakikalar içinde çöktü. CBOE, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamalarda beklentilerinin çok daha üstünde bir trafik akışının olduğunu ve bu sebeple sistemin yavaşladığını belirttiler. Uzun süre siteye girmeye çalışan kullanıcılar 404 hatası ile karşılaştılar. Akabinde borsa, websitesinde şöyle bir açıklama yapma gereği hissetti:

“Yoğun trafik sebebiyle websitemiz cboe.com normalden yavaş çalışmaktadır ve kullanıcılar siteye zaman zaman geçici olarak erişememektedir. Tüm işlem sistemlerimiz normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor.”

Yıl başından beri dijital paraların fiyat artışı normalin üzerinde olduğu için borsaların bu yıl sık sık yavaşlama veya geçici olarak çökme yaşadığı biliniyor. Bu durum aslında bize pek yabancı değil zira işlem yapan arkadaşlar anlayacaktır. Bitcoin fiyatının inanılmaz yükseldiği anlarda sitelere girmenin ne kadar zor olduğu herkes bilir, ayrıca verilmediği halde alış emirleri, daha yüksek rakamlardan verildiği halde aşağılara çekilen satış emirleri, bitcoinin fiyatı daha düşük aldığı halde bunun 1000-2000 TL ilerisine konan alış emirleri ve aklımıza gelmeyen bir çoğu... Haliyle söz konusu durum belki Türk borsalarında işlem yapan arkadaşlar için haber niteliği bile taşımıyor olabilir :) Ama biz tabi ki Amerikan borsalarının tepkisini de yakından takip edelim, kriptopara dünyasına sadece kendi penceremizden değil başka gözlerden de bakalım ve ülkelerin genel olark tutumlarını, eğilimlerini iyi analiz edebilelim.

Devam edelim; bazı tahminler Wall Street piyasaya girdiğinde geleneksel bitcoin borsalarının bu ağır trafiği kaldıramayacağı yönündeydi. Ancak bazı ana akım Wall Street firmalarının bile bitcoin’e olan talebi karşılamakta güçlük çekeceği su götürmez bir gerçek.

Volatilite

BTC fiyatındaki hareketlilik elbette bu çalkantılar üzerine kaldığı yerden devam ediyor. Bitcoin vadeli işlemlerinin borsada yer almasıyla birlikte fiyat bir anda yaklaşık 1000 dolar fırladı, hemen sonrasında 500 dolarlık bir düşüş yaşadı. Hatta grafiklere göre fiyat 7 dakika içinde 1200 dolar fırlayıp 1 dakika içinde 500 dolar azaldı. 

Bitcoinin vadeli işlemlerde yer alacağı hususu halen sosyal medyada konuşulmaya devam ediliyor. BitcoinMarkets Subreddit’inde toplanan reddit kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu BTC vadeli işlemleri hizmete girene kadar itibari paralarda kalacağını belirtti. Hatta takip edebilme fırsatınız olduysa ilk başta bir düşüş yaşanmıştı ve acaba bitcoinin direnci kırılıyor mu, bu düşüş nereye kadar devam edecek soruları kafaları kurcalamaya başlamıştı. Düzenlenmiş vadeli işlemlerin başlamasıyla birlikte piyasada, “kurumsal yatırımcıların istila etmesiyle bitcoin’e kısa devre yaptırarak fiyatı aşağı çekeceği” korkusu hakim olmaya başlamıştı. Şu anki fiyata baktığımızda bu korkunun boşa çıktığını söyleyebiliriz. Hatta birçok kişiye göre şu dönemler yatırım yapılacak tam vakitler. Hatta sınırları zorlayıp 2018'e girerken bitcoinin 40.000$'ı göreceğini öngörenler bile var. Neden olmasın?


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ