Vadeli işlemlerin Bitcoin

Bitcoin inanılmaz bir şekilde artışa devam ediyor. Her olumsuz hamleden sıyrılarak kendisine daha da güç katıyor ve beraberinde de yine inanılmaz bir atılım potansiyeli taşıyor diyebiliriz. BTC fiyatı en yüksek 11.000 doları gördüğü andan itibaren herkes bir düzeltme beklemekteydi. Son olarak 11.400 dolar seviyesi gördükten sonra 8.800 dolara kadar bir düzeltme oldu ve yerini korudu diyebiliriz. Peki bundan sonrası için bizi nasıl bir tablo bekliyor?

Öncelikle düzeltme dönemlerinde ilk bakılması gereken işlem hacmidir. Son birkaç günde 5 milyar dolarlık günlük ticaret hacmi şu anda istikrarını korumakta. Hatta piyasanın istikrarını sağlamasından itibaren 10 milyar doları aştığını da söyleyebiliriz ve ekleyelim ki ABD pazarı şu anda pazarın şekillendiricisi konumunda. Tahmini olarak küresel pazar payının %30'unun Amerika'da olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu bilgilerden sonra gelelim gidişatın ne yönde olacağına.

2 Aralık tarihinde zaten JP Morgan küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou Bitcoin vadeli işlemlerin zaten 186 milyar doların üzerinde bir pazar payı olan kripto para piyasasına meşruiyet sağlayacağını belirtmişti. Yine yakın zamanda kendisinden şöyle bir açıklama da geldi;

"Her şeyden önce bitcoin vadeli işlemlerinin ileriye dönük olarak sunulması,kripto para birimlerini ortaya çıkan bir varlık sınıfına yükseltme potansiyeline sahiptir.Bu yeni varlık sınıfının ödeme aracı olarak kabulünün genişliğinin bir fonksiyonudur.Kripto para birimleri artık bundan daha fazla büyüme potansiyeline sahiptir."

Vakit gittikçe yaklaşıyor. Yapılan açıklamaya göre 18 Aralık'ta Bitcoin ile vadeli işlemler yapılmaya başlanacak. Düşündüğüm nokta ise şu; sadece bitcoin ile vadeli işlemlerin kabulü Bitcoin'de böyle bir bomba etkisi yaratmışken 18 Aralık'tan itibaren işlem görecek olması daha da büyük bir etki yaratmaz mı? Şahsi fikrim 18 Aralık'tan sonra Bitcoin değerinin daha da artacağıdır. Çünkü bu işlemler sayesinde milyarlarca dolar Bitcoin pazarına girmiş olacak. Benim gibi düşünen birçok yatırımcıya göre de yakın tarihte Bitcoin fiyatının 14.000 doları geçeceği öngörülüyor

Benim de katıldığım aynı grup ekonomistlerin uzun vadede Bitcoin fiyatının 40.000 doları göreceğini de öngördüğünü tekrar hatırlatayım. Bu öngörüde bulunan grubun başında da milyarder ve aynı zamanda efsane bir fon yatırımcı Mike Novogratz geliyor. Kendisinin de değişiyle Bitcoin borsasına inanılmaz bir dolar girişi oluyor ve pasta daha da büyüyor. Sınırlı olan bu coinlere ulaşım şu an kolay ancak ileride ulaşması çok çok daha zor olacak ve elinde küçük bir miktar bulunduranlar bile ileride çok yüklü değerlere sahip olabilecekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ