Kolombiya merkezli girişim Valiu, Venezuela'ya havale işlemlerini yapıyor. Şimdi, Bitcoin tarafından desteklenen sentetik ABD doları ile enflasyonla mücadeleye yardımcı olmayı umuyor.

Valiu

Kolombiya merkezli girişim Valiu, Venezuela'ya havale işlemlerini yapıyor. Şimdi, Bitcoin tarafından desteklenen sentetik ABD doları ile enflasyonla mücadeleye yardımcı olmayı umuyor.

Venezuela gibi yerlere sınır ötesi para göndermek zor olabilir. Yerel para birimi tarihi yüksek enflasyondan muzdariptir ve ABD doları kullanımı kısıtlanmıştır.

Ancak Kolombiya'da sınır ötesi bir ödeme yapan Valiu, Bitcoin tarafından desteklenen yeni bir yol bulabilirdi.

Valiu bugün Twitter'da yeni Bitcoin destekli sentetik dolar tasarruf hesabı için testlerin yapıldığını açıkladı. Geçen yıl, şirket Kolombiya'daki kişilerin sınır ötesi ödemeleri doğrudan Venezuela banka hesaplarına göndermeleri için bir hizmet başlatmıştı.

Valiu CEO'su Simon Chamorro yaptığı açıklamada, Venezuela'dan Kolombiya'ya ailelerine para göndermek için daha iyi bir yol göndermek için kaç yeni göçmenin geldiğini gördükten sonra şirkete başladığını söyledi.

Latin Amerika'da “Şimdi altı milyondan fazla göçmen var. Ama bu insanların çoğu bankasız, bu yüzden yeni bir ülkeye geliyorlar ve sermaye kontrolleri nedeniyle Venezuela'ya para göndermenin tek yolu bir karaborsa.” Chamorro'ya göre, karaborsa, Western Union, MoneyGram ve Venezuela’da sermaye kontrollerine maruz kalan banka havaleleri, yurttaşları için iyi çalışmayı bıraktıktan sonra ortaya çıktı.

Bununla birlikte, kayıt dışı pazarlar, bu göçmenleri, tümü para gönderme ve alma yeteneklerini etkileyen potansiyel sahtekarlığa, yüksek ücretlere ve gecikmelere maruz bırakmaktadır.

Chamorro'ya göre, son yedi aydır Valiu’nun havale servisi Venezuela'daki 38.000 hanenin yiyecek almak ve fatura ödemek için fonlara erişmesine yardımcı oldu. Valiu CEO'su her kullanıcının genellikle üç ila dört kişilik aileleri temsil ettiğini söyledi.

Ancak bu yöntem hala büyük bir sorundan muzdarip: hiperinflasyon. Bu fonlar Venezuela'da erişilip bolivarlara dönüştürüldüğünde, para hızla değerini kaybetti. Ertesi gün, bu bolivarlar önceki gün değerlendiklerinin yarısından daha az değerinde olabilir.

Bitcoin bunu nasıl çözdü?

Bunu çözmek için Simon ve ekibi, konuyu araştırmak için Valiu'da Araştırma Başkanı olan Açık Para Girişimi'nden (OMI) Alejandro Machado'yu aradılar. Machado, Venezuelalıların bir değer deposu olarak ABD doları istedikleri tezini yeniden doğruladı. OMI, yurtiçinde ve yurtdışında Venezuelalıların nasıl dolar, Bitcoin ve bolivar kullandığını inceledi.

OMI, Bitcoin'in Venezuela'da kullanımının abartılı bir düşünce olduğunu ve nüfusun sadece küçük bir kısmının onu kullandığını tespit etti. Örgüt, Venezuela'da dolaşımdaki sınırlı miktarda doların hala kral olduğunu, yani enflasyona karşı serveti korumanın hala tercih edilen yolu olduğunu buldu.

Bu arada, özellikle yaşlı nüfus için Bitcoin kullanımı hala çok zor. Aynı zamanda, bolivarlar günlük alımlar için tercih edilen yöntem olarak kaldı. Bununla birlikte, araştırma, Venezuelalıların bankacılık uygulamaları yoluyla dijital ödemeleri kullanma konusunda usta olduklarını gösterdi, çünkü alternatif, küçük alımlar yapmak için hiperinflasyonlu nakit el arabalarını kullanmak anlamına gelecektir.

Çözüm? Simon ve ekibi, üç para birimi arasında bir köprü oluşturdu: Bitcoin destekli ABD doları türev sözleşmeleri.

Bu yılın başlarında piyasaya sürülecek olan yeni özellik, dünya koronavirüs krizinde gerçek olanı yakalamaya çalışırken kullanıcılara dolar likiditesine maruz kalacak.

Valiu’nun kripto doları nasıl çalışıyor

Şu şekilde çalışıyor: Havale hizmetleri gibi, Kolombiya'daki mevduat sahipleri banka hesaplarını Valiu uygulamasına bağlayabilir veya Kolombiya'nın dört bir yanındaki fiziksel konumlardaki binlerce büyük havale ortağına, hatta alış veriş dükkanlarına bile nakit verebilirler. Kullanıcılar asla Bitcoin'e dokunmak zorunda kalmazlar.

Fonlar daha sonra dolara sabitlenmiş ve Bitcoin tarafından desteklenen sentetik bir temsil olan yeni ABD doları tasarruf hesabına yatırılabilir. Kullanıcılar daha sonra cüzdan uygulamalarında sentetik dolarlarını tutabilir veya ücretsiz olarak Venezuela'daki kullanıcılara gönderebilirler. ABD'deki Square’in Cash Uygulaması gibi ancak sınır ötesi.

Bu nedenle, kullanıcıların servetlerini ve satın alma güçlerini korumalarına yardımcı olsa da, yiyecek satın almaları veya faturaları ödemeleri gerektiğinde yine de bolivarlara çekilebilirler. Ve bu sadece Venezuealılar için değil. Chamorro, bunun fiat para birimi enflasyonla da uğraşan Kolombiyalılar için de yararlı olacağını söyledi.

Depolama açısından, uygulama çok hafif çalışır ve sadece 14MB'dir, yani düşük uçlu akıllı telefonlara sahip kullanıcılar bunu kullanmaya devam edebilir.

 Valiu danışmanı Sid Ramesh “Temel olarak kullanıcı deneyiminin ve çevresindeki kurumun kullanıcıları karıştırmaması veya bir dizi özel anahtar bulundurma veya bir blockchain node’unu senkronize etme veya sizin yaptığınız şeylerden herhangi birini yapma normlarından geçmemesi gerektiğine inanıyoruz. Kullanıcı sorununu daha fazla yaratmaya değil, çözmemiz gerektiğine ilk elden inanıyoruz” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ