ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu sefer Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürmedi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu sefer Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürmedi. SEC, ünlü yatırım şirketi VanEck’in Bitcoin ETF (Borsa Yatırım Fonu) başvurusunu reddetti.

Aslında SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunu kabul etmeyeceğini aylar önce ima etmişti. Yatırım şirketlerine future bazlı Bitcoin ETF başvurusu hazırlamaları gerektiğini yönde tüyoda bulunmuştu. Bu tüyoyu okuyan şirketler Bitcoin ETF başvurularını güncellemiş ve nihayetinde bu şirketlerin başvuruları onaylandı.

VanEck ise spot bazlı Bitcoin başvurusunda ısrar etti. Sonuç olarak SEC VanEck’in başvurusunu reddetti.

SEC’in ret gerekçesi önceki ret gerekçelerinden farklı olmayacaktır. Zira SEC Başkanı, Bitcoin piyasalarında manipülasyonlar ve spekülasyonlar devam ettikçe spot bazlı Bitcoin ETF’lerin onaylanmayacağını bildirmişti. Ancak büyüyen kripto para piyasalarındaki rekabeti ABD adına kaçırmamak için SEC, bir çözüm buldu ve future tabanlı Bitcoin ETF’leri onayladı. Chicago Emtia Borsasını işaret etti.

Chicago Emtia Borsasında Bitcoin future ve türev ürünleri 2017 yılından beri listeleniyor. Vadeli piyasalar sayesinde Bitcoin yatırımcıları future sözleşmeler satın alarak fiyatlardaki dalgalanmaları sabitliyor. Böylece Bitcoin ve kripto para piyasalarına kısmen de olsa bir istikrar gelmiş oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ