Yatırım yönetimi firması VanEck tarafından 29 Ocak'ta yayınlanan bir rapor, kurumsal yatırımcıların sermayelerinin küçük bir yüzdesini Bitcoin'e (BTC) tahsis etmesi gerektiğini gösteriyor.

Yatırım yönetimi firması VanEck tarafından 29 Ocak'ta yayınlanan bir rapor, kurumsal yatırımcıların sermayelerinin küçük bir yüzdesini Bitcoin'e (BTC) tahsis etmesi gerektiğini gösteriyor. Rapora göre “Bitcoin, kurumsal yatırım portföylerinin riskini ve getiri profilini artırabilir.” Araştırmacılar ayrıca şunları da iddia ediyor:

“Bitcoin'e yapılan küçük bir tahsis, volatilitesini en aza indirirken % 60 özkaynak ve % 40 tahvil portföy tahsis karışımının kümülatif getirisini önemli ölçüde artırdı.”

Bitcoin'in Kurumsal Olarak Benimsenmesinin Önündeki Engeller

VanEck tarafından değerlendirilen tüm portföyler arasında sürekli olarak en yüksek getiriyi gösteren portföy, Bitcoin'de % 3 olan portföy oldu. Yine de rapor, Bitcoin’in taşıyıcı bir varlık olarak doğasını ve onu sermaye piyasalarına bağlayan altyapı eksikliğinin kurumsal olarak benimsenmesinin önünde bir engel olduğunu açıklıyor.

VanEck ayrıca, Bitcoin'in kıtlığı, parasal değeri ve transfer kolaylığı göz önüne alındığında potansiyel olarak dijital altın olabileceğini iddia ediyor. Araştırmacılar, Bitcoin'in bir para birimi olmadığını, ancak yine de bir para olma potansiyeline sahip olduğunu kabul ediyor:

“Bitcoin tam olarak bir para birimi değil ama kesinlikle bir paradır, ancak gelecekte bir para birimi olabilir.”

Raporda yer alan ABD doları, altın ve Bitcoin'in özelliklerinin derinlemesine karşılaştırılması, Bitcoin'in altının kendisinden para olarak hizmet veren bir varlıktan arzu edilen özelliklerden daha fazlasına sahip olduğunu gösteriyor.

Kripto topluluğundaki birçok kişinin yatırım varlığı olarak Bitcoin için umutları yüksek. Kripto girişim sermayesi fonunun kurucusu ve ortağı Morgan Creek Digital, son zamanlarda 10.000 dolara ulaşan Bitcoin'in 2021 yılına kadar 100.000 dolara giden yoldaki ilk adım olduğunu ileri sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ