Koreli VC firması Hashed, LUNA kazasından o kadar kötü etkilenmediğini iddia etti, ancak zincir üzerindeki veriler, kayıplarının en az 3.5 milyar dolar olduğunu gösterdi.

 VC Firması, Diğer Büyük Paralar Kayıplarını Temize Çıkarırken LUNA Çöktükten Sonra 3.5 Milyar Dolar Kaybetti

Koreli VC firması Hashed, LUNA kazasından o kadar kötü etkilenmediğini iddia etti, ancak zincir üzerindeki veriler, kayıplarının en az 3.5 milyar dolar olduğunu gösterdi.

LFG'de yatırımcı olan Delphi Digital ve LUNA dövmesi bile yaptıran Mike Novogratz da dahil olmak üzere diğer büyük para yatırımcıları kayıplarını temizliyor.

LUNA ve UST çöktüğünde kripto pazarından milyarlarca dolar silindi. Ve kayda değer kayıplar kaydeden çok sayıda perakende yatırımcı varken, milyarlarca dolar kaybeden bazı derin cebe sahip yatırımcılar da vardı ve şimdi zararları konusunda netleşiyorlar.

En kötü etkilenen yatırımcılardan biri, LUNA'yı tam olarak destekleyen Güney Koreli erken aşama risk sermayesi şirketi Hashed oldu. LUNA Kore'de oldukça popüler olduğu için bu büyük bir sürpriz değil, belki de kısmen kurucusu Do Kwon Koreli olduğu için. Bir yerel yayın, 200.000'den fazla Koreli yatırımcının paralarını LUNA veya UST'ye yatırdığını tahmin ediyor.

Hashed'e geri dönersek  VC firması, LUNA'nın çöküşünden kaynaklanan zararı, finansal olarak hala sağlam olduğunu ve fonunun çok kötü etkilenmediğini söyleyerek kamuoyuna açıkladı.

Ancak, zincir üzerindeki veriler farklı diyor. Hashed, sonuncusu geçen yıl Eylül ayında başlatılan Columbus 3, 4 ve 5 ana ağında 27 milyon LUNA, 9,7 milyon LUNA ve 13,2 milyon LUNA'yı stake etmişti. Nisan ortasındaki fiyatlandırma verilerini kullanarak, bu kayıp 3,5 milyar doların kuzeyinde.

Hashed her zaman Terra için boyun eğmiştir. 2019'da, "mekanik tasarımlarının karmaşıklığından ve uygulama hızlarından" etkilendiğini iddia etti ve ekledi: "Mükemmel bir iş çıkardılar: ürün oluşturmak, işe almak, kolaylaştırmak ve toplulukla etkileşim kurmak ve daha fazlası."

LUNA ve UST'yi satın almanın yanı sıra Hashed, projenin yaratıcısı Terraform Labs'a da yatırım yaptı ve geçen yıl 25 milyon dolar topladığı finansman turuna katıldı. Finansman turundaki diğer yatırımcılar arasında Mike Novogratz tarafından kurulan ve yönetilen şirket Galaxy Digital, Coinbase Ventures ve Bitstamp, Circle, Cosmos, Polkadot, Ripple ve çok daha fazlasına yatırım yapan en büyük kripto fonu Pantera Capital yer aldı.

Delphi Digital: Do Kwon'un LUNA Ölüm Sarmalını Durdurabileceğini Düşündük

Delphi Digital, LUNA'nın çöküşünden sonra uğradığı zararları temize çıkaran bir başka büyük para yatırımcısı. Bir blog yazısında, yatırım ve araştırma firması projeye ne kadar bağlı olduğunu ve Do Kwon'a olan güveninin nasıl ölümcül olduğunu ortaya koydu.

LUNA çöküşünü "Muhtemelen Mt Gox'tan bu yana kripto başına gelen en feci olay" olarak tanımlayan Delphi, token ile ilk katılımının geçen yıl küçük bir miktar satın aldığı ilk çeyrekte olduğunu söyledi. LUNA yükseldi ve firma pozisyonunu artırmaya karar verdi.

Ancak tıpkı Hashed'de olduğu gibi Delphi, LUNA'ya fazla yatırım yapmadığını söyleyerek ne kadar isabet aldığını görmezden gelmeye çalıştı.

 LUNA'nın bu yılki en yüksek fiyatında bile, LUNA ve diğer Terra varlıkları Delphi Ventures genelinde NAV'nin yalnızca ~%13'ünü oluşturuyordu. Anlaşma sayısı bazında, Ventures'ın toplam anlaşma sayısının %5'inden azı, Terra ekosistemiyle ilgili şirketlerde veya protokollerdeydi.

Delphi'nin katılımı ayrıca tokenis atın almanın ötesine geçti ve bu yıl Şubat ayında Three Arrows Capital tarafından yönetilen Luna Foundation Guard tarafından 1 milyar dolarlık LUNA satışına katıldı. Delphi, o sırada sadece 10 milyon dolar yatırım yaptığını ve henüz hiçbir token satmadığını söyledi.

Şirket, hatanın Kwon ve ekibinin bir ölüm sarmalı durumunda projeyi kurtarabileceğine inanmak olduğunu söyledi.

Böyle bir şeyin mümkün olduğunu her zaman biliyorduk ve araştırmamızda ve kamuya açık yorumlarımızda böyle bir sistemin risklerini vurgulamaya çalıştık, ancak gerçek şu ki bir “ölüm sarmalı” olayının gerçekleşmesi riskini yanlış hesapladık. Geçen hafta bunun için biraz ısı aldık ve bunu hak ettik. Eleştiriler haklı ve biz bunu kabul ediyoruz.

Ancak, saf VC'lerin aksine, Delphi aynı zamanda Terra'yı da geliştiriyordu. Delphi Labs aracılığıyla şirket, C2C kredilendirme, açık kaynak markalama, kontrol teorisine dayalı dinamik faiz oranı modelleri ve daha fazlası dahil olmak üzere Terra'da bir dizi ürünün oluşturulmasına yardımcı oldu.

Mike Novogratz da LUNA konusundaki sessizliğini bozdu. Galaxy Digital patronu, kripto para biriminin en büyük destekçilerinden biriydi, hatta projeye olan sevgisini göstermek için eline bir dövme yaptırdı ve tokene inananların kendilerinin dediği gibi kendisini LUNAtic ilan etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ