VeChain blok zinciri geliştirme ekibi, Yetki Kanıtı (PoA) konsensüsünü değiştirmek yerine ikili konsensüs modlarını çalıştırmak için bir kesinlik aygıtı tasarlamayı ve uygulamayı seçti.

VeChain İçin Büyük: PoA 2.0 Piyasaya Sürülecek , Blok Zinciri ve Gerçek Dünya Kitlesel Benimsenmesi İçin Yeni Bir Çağ Başlatacak

VeChain blok zinciri geliştirme ekibi, Yetki Kanıtı (PoA) konsensüsünü değiştirmek yerine ikili konsensüs modlarını çalıştırmak için bir kesinlik aygıtı tasarlamayı ve uygulamayı seçti.
PoA 2.0'ın en son aşaması test ağında çalışıyor ve paydaş, ana ağ üzerinde dağıtımını etkinleştirmelidir.
Son zamanlarda, VeChain'den Peter Zhou, PoA 2.0'ın son aşamasının  FOB finali veya VIP-220 test ağında beklendiği gibi çalıştığını tweetledi. Ana ağ dağıtımını sağlayan paydaş oylamasını dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.

VeChain geliştirme ekibine göre, PoA 2.0, gerçek dünya ortamı için kutsal mekanizma kasesine ulaşmak için çeşitli blok zinciri fikir birliği türlerini birleştirecek. Blok kesinliği, belirli koşulları yerine getiren bloklar için mutlak bir güvenlik garantisi sağlar. Bu, herhangi bir modern blok zinciri sisteminin temel bir özelliğidir, bu nedenle VeChain blok zinciri geliştirme ekibi, fikir birliği algoritmasını geliştirmek için bu özelliği takip etmektedir.

VIP-220 Önerisi

Ekip, bir kesinlik aygıtı tasarlamayı ve uygulamayı önerdi (bir bit ile kesinlik, FOB olarak bilinir). Böylece, Yetki Kanıtı konsensüsünü tamamen yeni bir konsensüs ile değiştirmek yerine, ikili konsensüs modlarını (Nakamoto ve BFT konsensüsü) aynı anda çalıştırabilirler. Bir FOB, mevcut PoA tarafından oluşturulmuş Thor protokolünde çok az fazlalık olan basit bir tasarıma sahiptir.

VIP-220 olarak bilinen bu öneri, blok kesinliği sağlamanın yanı sıra, mevcut PoA tabanlı sisteme minimum karmaşıklığın getirilmesini de önerdi. Böylece uygulama hataları ve bilinmeyen tasarım eksikliğinden kaynaklanan olası riskler azaltılır. Nakamoto mutabakatıyla ilgili olarak, çift harcama nedeniyle her zaman bir işlemin tersine çevrilme olasılığı vardır.

Nakamoto konsensüs mekanizmasıyla ilgili güvenlik sorunları olsa da, olumsuz ağ ortamlarında kullanılabilir ve uygulanabilir olduğu kanıtlanmıştır. Böylece, VeChain geliştirme ekibi, Nakamoto konsensüsüne bir eklenti olarak “finality gadget’ını” önerdi. Bir kesinlik aygıtının tanıtılması, Nakamoto fikir birliği mekanizmasının onayladığı herhangi bir işlemi 'sonlandıracağı' anlamına geliyor.

Ancak, bir kesinlik gadget'ı iki koşulu karşılamalıdır. Sonlandırılmış blok şunları yapmalıdır:

Orijinal Nakamoto zincirinde bir blok
Yukarıdaki zincirde onaylanmış bir blok.
Kesinlik aygıtı ve BFT mekanizması bazı benzerlikler paylaşsa da, bir BFT algoritmasını bir kesinlik aygıtıyla paralel olarak çalıştırmak imkansızdır çünkü nihaileştirilmiş blok orijinal Nakamoto zincirinde bir blok değildir.

Görünümsüz BFT'nin (VLBFT) blok zinciri canlılığının doğasının, onu kesinlik aygıtı için mükemmel bir yapı taşı yaptığını belirtmekte fayda var. Oylama mekanizması, kesinlik aygıtları (Casper ve Büyükbaba gibi) ile FOB arasındaki önemli bir farktır.

Kesinlik gadget'ları ayrı bir oylama mekanizması sunarken, oylar doğrudan ekstra bit içeren bloklar halinde verildiğinden FOB'da bir sorun değildir. Ayrıca, mevcut kesinlik araçlarının çoğu, BFT algoritmalarının görüntüleme tabanlı paradigması kullanılarak oluşturulmuştur. Tersine, düğümler FOB düğümlerinde örtük olarak kilitlenir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ