Tedarik zinciri yönetim süreçlerini iyileştirmek için tasarlanan blockchain tabanlı bir platform olan VeChain'in gelişimini destekleyen bir kuruluş olan VeChain Vakfı geçtiğimiz günlerde tehlikeye atıldı.

VeChain’in Çalınan Tokenları Donduruluyor – Koin Yakımı Gündemde

13 Aralık'ta meydana gelen güvenlik ihlali yaklaşık 6,5 milyon dolar değerinde olan 1,1 milyar VET tokenının çalınmasına yol açtı.

Saldırıdan sonra Vakıf, bilgisayar korsanlarının para kazanmalarını önlemek amacıyla kuruluşun çalınan yerel VET tokenlerinin alım-satımını engellemek için dünya çapında dijital para birimi borsalarına çağrıda bulundu.

“Bahsedilen bilgisayar korsanının adresiyle ilişkili tüm adresler VeChainStats'ta etiketlendi, bilgisayar korsanı orijinal bilgisayar korsanının adresinden para gönderir göndermez liste otomatik olarak güncellenir.”

Vakıf şimdi durumun kontrol altında olduğunu iddia ediyor.

VeChain topluluğunun üyeleri, yaklaşık 737 milyon VET tokenına sahip 469 kripto adresi belirleyip kara listeye aldı. Bu adresler şu anda bilgisayar korsanının elinde ve VET işlemlerini yapmaktan sorumlu VeChain'in Yetkili Ana Düğümleri tarafından engellenmiş durumda.

VeChain’in topluluk üyeleri, kara listeye alınan adresler ve sahip oldukları VET tokenları ile neler yapılması gerektiği konusunda oy kullanacak. VeChain Vakfı, 469 kara listeye alınmış hesabın kalıcı olarak yasaklanıp yasaklanmayacağı veya kısıtlanıp kısıtlanmayacağı ve çalınan kriptoyu dolaşımdaki arzdan çıkarmak için 727 milyon çalıntı tokenın yakılıp yakılmayacağına ilişkin tüm paydaşlar tarafından yapılan oylama sonuçlarını açıklayacak.

Böyle bir hareket çalınan tokenları sıfır değerinde yapar.

VeChain geçtiğimiz hafta hack'in şirketin finans ekibiyle bağlantılı bir iç iş olabileceğini söyledi. VeChain’in finans müdürü Jay Zhang istifa etmişti. Zhang, VeChain Vakfı'nın kurucu ortağı ve CEO'su Sunny Lu ile birlikte güvenlik ihlali için sorumluluk alıyor ve önümüzdeki yıl maaşlarının yarısını kaybedecekleri bildiriliyor.

VeChain Vakfı ekip üyeleri de mevcut güvenlik önlemlerini iyileştirmeyi içeren bir plan önerdiler:

“Vakıf ekibi, dijital varlık güvenliği yönetimini hem teknik hem de prosedürel perspektiflerden daha da güçlendirmek için iç iyileştirme ve düzenleme planlarına karar verdi. Ve bu özel anahtar hırsızlığı, olay müdahale prosedürümüzü gerçek yaşam testine soktu ve biz de süreci daha da geliştirme fırsatı yakalayacağız. ”

 Vakıf kısa süre önce yeni bir merkezi olmayan oylama platformu olan VeVote'u yayınladı. VeChain’in yazılımının güncellenmiş bir versiyonunun uygulanması için oy vermek üzere kullanılacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ