ZKP'nin Sağlık Hizmetleri ve diğer kişisel veri gizliliği, Merkezi Olmayan Kimlik, Merkezi Olmayan Değişim (DEX) ve Tedarik Zinciri Yönetimi dahil olmak üzere birçok gerçek dünya kullanım durumu vardır.

VeChain, Monero veya ZCash Gibi Bir Gizlilik Parası Olabilir Mi? ZKP

ZKP'nin Sağlık Hizmetleri ve diğer kişisel veri gizliliği, Merkezi Olmayan Kimlik, Merkezi Olmayan Değişim (DEX) ve Tedarik Zinciri Yönetimi dahil olmak üzere birçok gerçek dünya kullanım durumu vardır.
VeChain'in, bu paraları aktif olarak kullanan karaborsayı çökertmek amacıyla maruz kaldıkları son eleştirilere ve incelemelere rağmen bir gizlilik parası haline gelmesi kuvvetle muhtemeldir.
Teknoloji öncüleri, blockchain endüstrisinde gizliliği uzun süredir savunmaktadır. Yıllar geçtikçe, Monero ve ZCash gibileri, bu konseptin kripto alanındaki popülaritesini artırıyor. Monero'nun yalnızca işlemlerde yer alan tarafların Kimliklerini gizlemediğini not etmek önemlidir. Ayrıca geriye doğru takip edilmesini zorlaştırmak için miktarı gizler.

ZCash ayrıca zk-SNARK protokolünü veya sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak gizliliği desteklemek için benzersiz bir yaklaşım kullanır. ZKP, kriptografi ve bilgisayar bilimlerinde kullanılan bir kriptografik tekniktir. ZKP, kullanıcıların başka bir tarafa gönderilen bilgilerin gerçek bilgileri göstermeye gerek kalmadan doğru olduğunu kanıtlamalarını sağlar. Bu, VeChain'in ZCash ve Monero gibi özel olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor.

“Anonimliğin ötesinde: sıfır bilgi-kanıtlı ZKP ile gizliliğin geleceği” başlıklı bir makalede, ZKP protokolünü uygulamak için etkileşimli doğrulama girdisine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Makaleye göre, doğrulama girişi üç ZKP özelliğini karşılamalıdır: tamlık, sağlamlık ve sıfır bilgi. Makaleye göre, ZKP'yi bir blok zincirinde uygulamak için iki ana hafta var.

Bunlar zk-SNARK ve zk-STARK'tır. Makale, 2023'te ZKP veya zk-SNARK Protokollerini kullanan projelerden bahsediyor ve buna Mina Vakfı da dahil. Pratik sıfır bilgi kanıtları sunmak için "plonk" olarak bilinen ZK-Snark protokolünün bir çeşidini kullanır.

Ağda ne kadar işlem yapılırsa yapılsın, Mina Protokolü yalnızca 22 kB'lik sabit bir boyuta sahip hafif bir blok zinciri olmayı amaçlıyor. Bu boyut, herkesin bir düğümü yönetmesine ve karmaşık bilgisayar donanımına ihtiyaç duymadan ağın güvenliğine katkıda bulunmasına olanak sağlamalıdır.

VeChain Bir Gizlilik Dijital  Parası Olabilir

Sıfır bilgi teknolojisine öncülük etmeye yardımcı olan bir başka proje de Zcash.

Gizliliği koruyan işlemlerini Zero-Knowledge Proof ile destekleyerek sektörde zero-knowledge teknolojisinin kullanılmasına yardımcı olur. Zcash, zk-SNARK protokolü aracılığıyla anonim işlemler sunan bir kripto para birimidir. Sıfır bilgi kanıtlarını kullanmak için yaygın olarak kullanılan ilk kripto para birimi budur.

zk-STARK'tan yararlanan diğer projeler Aztek protokolü, Polygon Maiden ve Starkware endüstrisidir. ZKP, Sağlık Hizmetleri ve diğer kişisel veri gizliliği, Merkezi Olmayan Kimlik, Merkezi Olmayan Değişim (DEX) ve Tedarik Zinciri Yönetimi dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli kullanım durumlarına sahiptir. VeChain özellikle tedarik zinciri yönetimi platformuna dayalı bir blok zinciridir. Tedarik zinciri boyunca kalemleri ve tedariki daha güvenli ve şeffaf bir şekilde etkin bir şekilde izlemek için ZKP'den yararlanır.

Blockchain tabanlı bir tedarik zinciri yönetim yazılımı olan Provenance, kurcalamaya karşı korumalı tedarik zinciri kayıtları oluşturmak için ZKP'yi kullanır. Parti yeni başladı ve önümüzde uzun bir yol var. Sıfır Bilgi Kanıtı, veri gizliliğini geliştirmek için güçlü bir yöntemdir ve önümüzdeki yıllarda veri gizliliğine yönelik yeni, sürdürülebilir, ölçeklenebilir ve son teknoloji çözümlere tanık olacağız.

VeChain'in, bu paraları aktif olarak kullanan karaborsayı çökertmek amacıyla maruz kaldıkları son eleştirilere ve incelemelere rağmen bir gizlilik parası haline gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ