Avrupa Parlamentosu ve Konseyi, yeni pil yasasını çıkarmaya daha yakın, bu da pil üreticilerinin blockchain teknolojisini benimsemek zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

VeChain: VET Blok Zincirindeki Dijital Pasaport, Trilyon Dolarlık Yeni Bir Pazar Açıyor – Ne Bekleyebilirsiniz?

Avrupa Parlamentosu ve Konseyi, yeni pil yasasını çıkarmaya daha yakın, bu da pil üreticilerinin blockchain teknolojisini benimsemek zorunda kalabileceği anlamına geliyor.
Bu arada, pil üreticileri pillerinin dijital pasaportunu VET blok zincirinde saklayabildikleri için bu fatura VeChain için iyi bir fırsatı temsil ediyor.

Vechain teknoloji meraklısı (@eisenreich) tarafından atılan bir tweet'e göre, Avrupa Birliği pillerin tasarımı, üretimi ve imhası için yeni kurallar çıkarmaya bir adım daha yakın. AB'ye göre, bu kurallar sürdürülebilir bir ekonominin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

AB'de Yeni Pil Yasası

9 Aralık'ta Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi (AK) “Yeni Pil Yasası” konusunda geçici bir anlaşmaya vardı. Piller için tüm ürün yaşam döngüsü için "yeşil" önkoşullar düzenleyen ilk yasadır. Bu arada pil yasası, pil üretiminin tasarımdan imhasına kadar tüm aşamaları için bir değerlendirme süreci ile döngüsel bir ekonomi yaratmayı hedefliyor.

AP'nin raportörü Achille Variati, bunun ekonomiye ve çevreye fayda sağlayacağını söyleyerek tasarıyı alkışladı. Variati, pillerin iyi çalışacağını, daha güvenli hale geleceğini ve kolayca çıkarılabileceğini belirtti.

“Asıl amacımız, ağırlıklı olarak lityum için güçlü bir AB geri dönüşüm sektörü ve güçlü bir endüstriyel sektör oluşturmaktır. Önümüzdeki yıllarda Avrupa'nın enerji geçişi ve özerkliği için önemli olacaktır. Raportör, bu önlemlerin dünya pil pazarı için küresel bir ölçüt haline bile gelebileceğini ekledi.

29 Aralık'ta, VeChain'de bir araştırmacı olan @eisenreich, Twitter'da VeChain'in başyazısının bir resmini tweetledi. Başyazı, yaklaşan pil faturasının kritik yönlerini içeriyordu. Teklife göre, kapasitesi 2kWh'nin üzerinde olan EV pilleri, şarj edilebilir endüstriyel piller ve LMT pillerin karbon ayak izi etiketi ve beyanı ile gelmesi gerekiyor.

VeChain Teknoloji Başyazısı: "Pil "Dijital Pasaport" Çağı mı Geliyor?' 🔋


"VeChain teknolojisine dayalı olarak, pil ömrü döngüsünün temel verileri, kullanılmış pillerin takibi ve bunların geri dönüştürülmesi ve imha edilmesinin yanı sıra blok zincirinde depolanır." ♻️#VeChain #EVs #Tech pic.twitter.com/FGSrzmrS7p

- eisenreich (@eisenreich) 29 Aralık 2022

Tedbir, hafif araçlar, taşınabilir ve diğer pil türleri için "minimum geri kazanım oranı yeniden kullanımını" içeriyordu. Ayrıca yasa tasarısı, pil üreticilerinin tüketici ve üretim atıklarından elde ettikleri asgari miktarda Kurşun (%85), Nikel (%6), Kobalt (%16) ve Lityum'u (%6) yeni pillerde yeniden kullanmalarını şart koşuyordu. AB'ye göre bu, değerli malzemelerin ekonomiye geri dönüştürülmesini sağlayacaktır.

Tasarının başka bir bölümü, piller, QR kodu gereksinimleri ve pil dijital pasaportları için etiketler ve bilgi ifşası getirilmesi için yaygara kopardı. Pil dijital pasaportu, geri dönüştürülebilir içerik, performans, ürün kapasitesi ve kimyasal bileşim gibi bilgileri içerecektir.

VET blok zinciri için Büyük Bir Fırsat

Ayrıca yeni yasa, düzenlemenin 48 ay içinde yürürlüğe gireceğini belirtiyor. Ayrıca piyasaya sürülen tüm EV pillerinin dijital kaydı ve pil pasaportu olması gerekiyor. Bu pasaport, üreticilerin ve ilgili makamların bu pillerin karbon ayak izini takip etmelerini sağlayacaktır.

Bu arada, bu yasa tasarısı VeChain için mükemmel bir fırsatı temsil ediyor. Pil üreticileri, pillerinin dijital pasaportunu VET blok zincirinde saklayabilir. Pil üreticileri, karbon ayak izlerini takip etmek için blockchain teknolojisini benimsemek zorunda kalacak.

Raporlara göre AB, 2027 yılına kadar pil üreticilerinin karbon ayak izi için yeni bir eşik belirlemeyi planlıyor. Ayrıca, blok zinciri, kullanılmış pillerin izlenmesine, geri dönüştürülmesine ve atılmasına izin verecektir.”

Bu arada, yeni pil yasası AP ile AK arasında geçici bir anlaşmadır. Ancak yasanın resmi olarak yürürlüğe girmesinden önce her iki tarafın da yasayı onaylaması gerekecek. Kesin olan bir şey var .H

er iki kurum da tasarının içeriğini kesinleştirdi. Şimdi geriye kalan, tam olarak uygulanmasıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ