Venezuela halkı Petro hakkında ne düşünüyor?

Sosyal medyada, Salı günü Venezuela hükumetinin desteklediği kriptokrasinin ilk satışı olan Petro’ya yoğun ilgi var. Ancak ilk izlenimlerime göre insanların kafası biraz karışık.

Şu ana kadar Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ülkenin yeni kripto parası için satış öncesinde 735 milyon dolar topladığını iddia etti. Ulusal çaplı bir yayın yapan Maduro Ülkenin 21. yüzyıla dev bir adım attığını söyledi.

Venezuela hükumeti ilk olarak Aralık ayında Petro’yu açıklamıştı. Projenin kalkınmasını denetlemek ve Güney Amerika ülkeleri için bir ekosistem oluşturmak için ajans kurmuştu. Hükümet Venezuela'da yeni kripto para ticareti için yeni kurallar yayınladı.

Bu girişim #AIFuturoConElPetro hashtang’i ile desteklenirken bu durum muhalefetten tepki çekti.

Halkın içinden bir destekçi ise şu twiti attı:

“Venezuela için yeni ekonomik çağ başladı: Petro yeni doğdu ve önümüzde birçok zorluk var. Bu zorlukları aşmak biraz zaman alacak, ancak güçlenmesi ekonominin aşamalı olarak düzenlenmesi için büyük bir potansiyel oluşturacak."

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Salı günü Nicolas Maduru tarafından Petro’nun ön satışa sunulacağının yayınlanmasından bir kaç saat sonra Muhalefetten Nicolas Maduro'ya tepkiler yağdı. Muhalefet harekete geçti ve Petrol aleyhine kamuoyu önünde sert bir duruş sergiledi.

Muhalif meclis üyeleri ile Maduru hükumeti arasında tansiyon yükseldi. Reuters’e göre muhalefetin bu tutumunun altında Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri yatmakta. Muhalefetin böyle ulusal bir konu ile raunt elde etmeye çalışması ise Maduro hükumeti tarafından tepki ile karşılandı.

Millet Vekili olan Rafael Guzman şu açıklamalarda bulundu:

“Petro, hükümetin kara para aklamak ve yolsuzluk yapmak için başlattığı bir projedir. Yasadışı ve geçersiz bir mekanizmadır. Çünkü bu kaynakların nereden geldiğini bilmiyoruz.”

Destek Tabanı

Muhalefet tarafından kontrol edilen meclisin aksine. Venezuela hükümetindeki çeşitli bürolar, sosyal medya aracılığı ile petrokimya varlıklarını arttırmaya teşvik etme amacıyla kullandı. Bunların arasında Venezuela sakinlerinin vergi yüklerinin azaltmak için Petro'yu kullanacaklarını iddia eden Venezuela Vergi ve Gelir idaresi SENIAT’te bulunuyor.

Ajans, “Devlet Petro ile ulusal vergiler, harçlar, ücretler, katkılar ve kamu hizmetlerinin ödenmesini kabul edecek” dedi.

Venezuela BT merkezleri ağı işleten Infocentros ise tweet atarak hareketi kutladı.

“Bu yeni proje, bize sınırları olmayan yeni ufuklar açacak, ulusal ve uluslar arası piyasalarda seçenekler ve fırsatlar sunacak.”

Hareketi destekleyen Tweetler arasında Hong Kong ve Vancouver (Britanya Kolombiyası) daki Venezuela konsoloslukları da bunuyor.

Halk Ne Düşünüyor

Venezuela muhalefet millet vekilleri tarafından yolsuzluk iddialarıyla halkın bir kısmının kafası karışmışa benziyor. Bazı kesimler ise yaklaşan seçimler için bir proje olarak yorumluyor. Muhalefet kanadı genel olarak yolsuzluk ağırlıklı bir politika sergiliyor. Ama halkın büyük çoğunluğunda olumlu bir hava izlemek mümkün. Venezuela halkına ait olan yer altı kaynaklarının ülkenin ekonomisine kazandırılması ve ekonomik bunalımdan kurtulmak için bir çözüm olarak görüyor ve benimseniyor.

Niçin PETRO?

Son 4 yılda Venezuella, tarihinin en büyük finansal krizini yaşadı ve bu durum, ulusal para biriminin bolivarının devalüasyonuyla sonuçlandı.

Politikaların amacı parasal egemenliği güçlendirmek ve vatandaşlarını daha güçlü bir birey haline getirmektir. Venezuela Bolivar Cumhuriyeti hükumeti olarak  karar verdik ve iddialı bir projeyle ülkenin dönüm noktası olacağız. Aynı zamanda gelecek vizyonunu genişletmek ve ekonomiler için blok zincir teknolojisine dayanan çözümlerin oluşturulması için bir merkez oluşturacağız.

Not: Petro beni oldukça heyecanlandırıyor. Bir Petro’nun bir varil petrole karşılık gelmesi Petro için gerçekçi bir değer deposu olmasını sağlıyor.

http://www.elpetro.gob.ve Petro sitesini ziyaret etmenizi siteyi biraz kurcalamanızı öneririm. Sitede bir kaç kılavuz var onlarıda inceleyebilirsiniz. 

"Petro, bir devletin yayınladığı ilk kriptoaktif maddedir"

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ