Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun kripto para birimi projesi Petro, ülke için baş ağrısına neden oluyor.

Venezuelalı Perakendeciler Maduro’nun Petro’suna Baş Kaldırıyor

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun kripto para birimi projesi Petro, ülke için baş ağrısına neden oluyor.

Venezeula'daki perakende satış mağazaları Petro'yu bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi reddederek yerel haberler yayınlıyor. Perakendeciler hiçbir tedarikçinin “kripto para birimini” kabul etmediğini, yani satıcıların onu fiat ile değiştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Normalde bu çok fazla bir sorun olmazdı, ancak Venezuela'nın vahşi hiperenflasyonu nedeniyle satıcıları çok sıkı bir noktaya koyuyor.

Venezuela Merkez Bankası Petro'dan fiat'a dönüşüm oranını bir malın satın alındığı tarihe geri döndürüyor. Hiperinflasyonun bir sonucu olarak, bu malın değeri hızla artmaktadır, satıcıların stokları güvenilir bir şekilde yenilemenin zor olduğunu bildirmiştir.

Ulusal Ticaret ve Hizmetler Konseyi (Consecomercio) genel müdürü Josefina Salvatierra, bunun perakendecilerin sadece nakitleri olmadığı için envanterlerini dolduramamalarını sağlayabileceğini söyledi.

Salvatierra yerel haberlere “Petro, tüccar için bir aldatmaca” dedi.

Maduro’nun Kripto Para Projesi

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, birkaç yıl önce ülkeyi hiperenflasyondan kurtarmak için egemen kripto para birimini kurdu.

Plan, Petro'nun “egemen Bolivar” fiatının değerine sabitlenmesini sağlamaktı; bunların değiştirilebilir olması gerekiyordu.

Bununla birlikte, Maduro’nun Petro’nun ABD ticaret yaptırımlarının etrafını sarmak için gerçekten tasarlandığı ve petrolünün kripto para birimi için uluslararası olarak satılmasına izin verdiği düşünülmekte.

Maduro birçok kez Venezeelalılara yönelik “kripto para birimi” projesini zorladı. Temmuz 2019'da Maduro, ülke bankalarına Petro'yu satmalarını emretti ve kullanım için kabul etmeleri konusunda ısrar etti.

Ancak, Maduro'nun planı vatandaşlar için iyi çalışmıyor gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ