Hacimler, son on iki ay içinde yüzde 2,492 gibi şaşırtıcı bir artış kaydettikten sonra Venezuela'da LocalBitcoins’teki işlem hacim olarak fırladı

Hacimler, son on iki ay içinde yüzde 2,492 gibi şaşırtıcı bir artış kaydettikten sonra Venezuela'da LocalBitcoins’teki işlem hacim olarak fırladı ve bu da Güney Amerika ekonomisini en hızlı büyüyen ama muhtemelen en pahalı olan LocalBitcoins pazarı haline getirdi.

CoinDance'e göre haftalık hacimler, Ocak 2019 ortalarında 13.7 milyar Venezuela bolívarından (55.533 $), geçen haftanın sonunda 363 milyar bolívars'a (1.46 milyon $) yükseldi. Geçen hafta, platformun rekor seviyedeki en büyük hacimlerinden biriydi ve önceki haftaya göre yüzde 38'lik bir patlama gördü.

BTC şu anda LBC Venezuela'da 9,401 $ 'dan (spotun yaklaşık 1.300 $) üstünde yer alıyor ve bir Bitcoin sunan tek satıcı, BTC başına 11,687 $ (3,580 $ prim) teklif fiyatı listeledi.

LocalBitcoins Çözüm mü?

LBC’nin Venezuela’daki belirgin büyümesi, Bitcoin’in müsadere edilemez ve sansüre dayanıklı bir değer deposu olarak itibarının bir başka doğrulaması olarak görülebilir.

LocalBitcoins (LBC), yalnızca fiat-kripto borsası olması ve tipik olarak birkaç yüz dolarlık prim ödemesinden dolayı spekülatif olmayan BTC alımlarını kolaylaştırmak için bir platform olarak kabul edilir. Aynı zamanda, ülkeye özgü ticaret hacimlerini düzenli olarak yayınlayan tek borsalardan biridir.

LBC ticaret hacimleri, görünüşte bir zorunluluk satın alma miktarını ölçmek için bir ölçüt haline gelmiştir. Gerçekten de, LBC verilerinin daha yakından analiz edilmesi, orijinal kripto para biriminin düşük ekonomik özgürlüğe sahip ülkelerde (Venezuela gibi ülkelerde) oldukça yüksek benimsenme oranları gördüğünü ortaya koydu.

Bu anlatım, diğer borsalardaki eğilimlerle çapraz incelendiğinde daha ikna edici hale geliyor. Geçtiğimiz yıl Bitcoin, hükümet sermaye kontrolleri uyguladıktan sonra LBC Arjantin hacimlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından çok kısa bir süre sonra Arjantin'in en iyi borsalarından birinde 2.250 dolarlık bir prime yükseldi.

Venezuelalılar Hükümetlerine Karşı Korunuyor

Venezuela yıllardır ekonomistler tarafından son 45 yılda “savaşın dışındaki en büyük ekonomik çöküş” olarak tanımlanan yakın tarihin en kötü ulusal krizlerinden biri ile boğuştu. Şimdi işler düzelmiyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl Venezuela, yıllık enflasyon ve istihdam oranlarına göre dünyanın en kötü ekonomilerini sıralayan Bloomery tarafından “en sefil” ekonomi unvanını aldı.

Yüzde sekiz milyondan fazla bir enflasyon oranı, açma-kapama sermaye kontrolleri ve Venezuela'nın ihracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 99'unu oluşturan petrol üretiminde istikrarlı bir düşüşle karşı karşıya kalan Venezuelalıların Bitcoin'e tahsis etmek için geniş nedenleri olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ