Venezuella

Venezuela hükumeti tüm tartışmalara rağmen Petro Token ön satışlarını başlattı. ABD tarafından petrol kaynakları sömürülen daha sonra gelen hükumetler tarafından sömürüye karşı oluşturulan tutum nedeniyle sık sık ABD tarafında petrol ambargosu uygulanan Venezuela, Petro Token sayesinde bu durumdan kurtulmayı hedefliyor. Petrol varillerinin dolar cinsinden hesaplanmasının önüne geçilmek isteniyor. Eğer varil fiyatı dolara endeksli olmazsa ABD yaptırımları bu kadar sert olmayacağına inanılıyor.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun inanılmaz desteği ile hayat bulan ve Venezuela'daki ekonomik krizi çözmek için başlatılan projeye ilk adımda ülkenin dijital para birimi Petro’yu desteklemek üzere 5.3 milyar varil ham petrol tahsis etti. Hedeflenen ise her bir PETRO'nun bir varıl petrol ile desteklenmesi.

Latin Amerika haber kaynaklarından Telesur'a göre , "Başlangıçta 82,4 milyon token bulunuyor. Başkan, daha önce, 6 milyar doları aşan 100 milyon Petro çıkarılacağını söyledi."

Cumhurbaşkanı Maduro ayrıca şunları söyledi.

"Petro doğdu ve Venezuela'nın refahı için başarı elde edeceğiz ... Dünyanın en büyük ve en önemli şirketleri ve blokçuları Venezuela'yla birleşti, anlaşmalar imzalayacağız"

Venezuela hükumetinin desteklerine rağmen mecliste hala soru işaretleri var. İçeriden ve dışarıdan baskılara rağmen Venezuela devleti bunu başarabilir ve Güney Amerika da petrolü olan ülkeler için öncülük yapabilir.

Ayrıca Petro petrolün yanı sıra doğal gaz, değerli taşlar ve altın ile de desteklenmesi amaçlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ