Verge (XVG) Coin Nedir?

Verge Coin, kısaltması ile XVG nedir sorularına yanıtlar vermeye çalışacağız. Verge Coin (XVG) kısaca, tamamen kullanıcıların gizliliği üzerine odaklanmış dijital bir para birimidir. Verge'nin güncel fiyatını buradan anlık olarak takip edebilirsiniz. Yazıyı yazdığımız an itibariyla 1 XVG Türk Lirasıyla 35 kuruşa tekabül ediyor.

XVG için toplamda üretim sayısı 16.5 milyar adetle sınırlandırılmış ve şuan piyasalarda dolaşım olan yaklaşık 14 milyara yakın XVG var. Verge'nin son 24 saatteki işlem hacmi yaklaşık olarak 55 milyon dolar. Toplam market değeri ise yine bugünün tarihiyle 1 buçuk milyar dolara yakın bir seyirde devam ediyor. Peki ya nedir tam olarak nedir bu Verge?

Verge Coin (XVG) nedir?

Bitcoin merkeziyetsiz bir oluşum misyonunu başarıyla tamamladı. Yani öncelikle merkezi olmayan bir dijital para birimimiz var. Verge ise, farklı bir misyon seyrediyor. Verge'nin misyonu ise yapılan bütün işlemlerin tamamen anonimleştirilmesi ve kullanıcıların bütün gizliliğini son raddeye kadar koruması. Verge nerede ise izi sürülemeyen bir para birimi olarak kendini tanımlıyor ve XVG kullanan kullanıcılar ise her an anonim (gizli) olarak işlem yapma kabiliyetine sahip oluyor.

Peki bu gizlilik nasıl mümkün olabilir? Verge kullanıcıların anonim olarak işlem yapması ve gizliliği nasıl sağlayabilir? Verge bunun için, kullanıcıların IP adresleri ve coğrafi koordinatlarını gizlemeyi başaran Tor ve I2P platformları üzerine kurulmuş, oldukça mantıklı bir blok zinciri inşaa ediyor. Gelecekte ise RSK adı verilen yeni bir teknoloji ile kullanıcıların gizliliğini tamamen koruyarak akıllı sözleşmeler sunacakları belirtiliyor. Bu özellikler de Verge'ye eklenebilirse piyasadaki bu özelliklere sahip ilk dijital para birimi olacak.

Gizlilik için VPN yetmez mi?

VPN'ler bilindiği üzere "çok gizlilik" oluşturan bir durum değil. Yani VPN kullanarak tamamen görünmezlik diye bir konu asla yoktur. Her ne kadar çoğu sistemi VPN ile atlatsanız bile, arada kullandığınız üçüncü şahıs site/firma vs. sizin bilgilerinizi her zaman görme yetisine sahip. Bunu da dilerlerse herkesle paylaşabilirler. Yani VPN'de tamamen gizlilik bir konu söz konusu bile değil. Verge ise, üçüncü bir platforma ihtiyaç duymadan yaptığınız bütün işlemleri ve sizin gizliliğini korumayı başarıyor.

Verge (XVG) tamamen açık kaynaklı olarak geliştirilen bir projedir. Verge'yi destekleyen ve geliştiren komünite, sunulan yeni özellikler ve geliştirmeler ile ilgili her daim proje içerisinde yer almaktadır.

Verge'yi gizli yapan şey ne?

Ortada binlerce kripto para birimi var ve bunların çoğu birbirine çok benziyor. Bunun nedeni de çoğunlukla "fork" edilen para birimlerinden kaynaklanıyor. Yani eğer üst düzey bilgi sahibiyseniz, sizler de dilediğiniz özellikte dijital para birimi çıkartabilirsiniz. Verge'yi ise burada önemli kılan bazı kıstaslar var. Bunlar rahat anlamanız için sizlere basit bir liste halinde sunuyoruz.

Verge şeffaf bir blok zincirine sahip olmakla birlikte, bütün kullanıcıların gizliliğini ve anonim olarak işlem yapmasını sağlıyor.
Gelecekte yapmayı planladıkları RSK adındaki teknolojiyle, akıllı sözleşme özelliği de kazanacak olan Verge, mümkün olursa gizlilik temelli ve akıllı sözleşmeye sahip ilk dijital para birimi olacak.
Verge ile yapılan ödemeler çok hızlıdır.
Verge, hünerli bir komüniteye sahip tamamen adanmış geliştiricilerle yürütülen açık kaynaklı bir para birimidir.
Verge'de üretim bahsettiğimiz gibi 16.5 milyar adetlik bir üretim ile sınırlandırılmış ve  bu da adil bir dağıtım sağlıyor ve piyasanın manipüle edilmesini kısmi olsa da engelleyebiliyor.
Verge çoklu algoritma sistemine sahip olduğu için, bir çok tipte madencilik cihazı ile madenciliği yapılan bir para birimidir.
Verge piyasaya çıkmadan önce madenciliği yapılmamış olarak dağıtıldı ve bu para birimi için herhangi bir ICO düzenlenmedi.

Bu nedenle Verge'ye göz kulak olalım, olduralım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ