Veri Oluşturucuları veTüketiciler Blockchain Yardımı İle Verileri Paraya Nasıl Dönüştürebilir?

Verilerin hızla en değerli varlıklara dönüşdüğü bir dünyada yaşıyoruz. Kurumsal düzeydeki şirketler veri analistlerini satış, market analizi, müşteri edinme vb. işlerde benimsemiş durumdadırlar.

Ancak, çok büyük veri akınına baş vurdukta, felsefi sorular doğuyor... Para kazanmak için şirketlerin eriştiği veriler kime aittir? Veriyi oluşturanlar tüketiciler mi verinin direk sahibi, yoksa veriye sahip olmak için herhangi platformu mu kullanıyorlar?

Fotoğrafçı, yazar ve 3D resim geliştiricileri gibi veri oluşturan kısım elde ettiği verilerden para kazanmak için yeni yollar aramaktadırlar. Aynı zamanda, kamuya açık ve satılacak veri üzerinde bir kontrole de sahip olmak isteğindedirler.

Veri Oluşturanlar İçin Blockchain
Blockchain teknolojisi verilerin distribütör defteri kütüğü veritabanıdır. Anlayacağınız, veriler sadece veritabanı üzerinde konula, toplana ve dağıtılabilir. Bu distribütör sistemi finansal güvenlik ve veri paylaşımı konusunda fayda sağlamaktadır. Bazı şirketler, içerik oluşturanların verilerini merkezi kontrol olmadan serbestçe yaymak ve satmakta kendilerini özgür hissetmektedirler.

Facebook, Twitter, İnstagram, Google gibi şirketler eklenen verileri kullanarak üye sayını arttırmakta ve kar etmektedirler. İçerik oluşturanlar ise sadece ilgili sitelerdeki belirli reklam şemaları ve/veya karmaşık veri kanalları aracılığıyla verilerini paraya dönüştürmektedirler.

Blockchain teknolojisinde ise veri oluşturanlar doğrudan bir merkez sisteminin denetimi olmadan verileri alıcılara satabilmektedirler. Bununla da merkezi sisteme ödemek zorunda kaldığınız ücretten muaf oluyorlar.

Bu sistemin yararlı olduğu açıkça görünmektedir. Örneğin, Cappasity gibi şirketler VR ve online satış için yararlı 3D resimleri oluşturan veritabanı geliştirmişler. Bu platformlarda Google gibi vb. şirketlere ödeme yapmadan, istedikleri fiyattan ürünleri satabilmektedirler.

Alıcılar için Blockchain
Yalnız içerik oluçturanlar için değil, tüketicilere yönelik içerikten para kazanma yolları da sağlamaktadır bu sistem. Müşteri sayını yükseltmek işletmeciler işin çok önemlidir. Kullanıcıların üretdiği, sosyal medyada kullandığı veriler kullanılmaktadır. Potensiyel olarak her gün üretilen 7 Gblik bir veri yüzlerce dolar değerindedir.

Bunu merkezleştirilmiş sistemle paraya dönüştürmenin  bir yolu yoktur. Ama blockchainle peer-to-peer ağ sistemi ile alıcı ve satıcı arasında özelden veri ticareti yapılabilinir.

Blockchain teknolojisinin imkanları ve faydalarından yararlanmaya başlamak zamanı belki de gelmiştir.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ