Bitcoin'de yükseliş pozisyonları olan yatırımcıların sayısı azalıyor. Ve kripto para biriminin bir sonraki büyük hamlesinin belirlenmesinde bu durum önemli olabilir.

Daha önce Bitfinex borsasındaki grafikler long pozisyonlarda neredeyse parabolik bir artış gösterdi ve yatırımcıların bitcoin fiyatındaki bir artıştan kar elde etmeyi beklediklerini gösterdi.

23 Kasım ve 23 Aralık arasında, Bitcoin'in long pozisyonlarının sayısı 24.839'dan 47.720'ye (yaklaşık yüzde 92) yükseldi. Aynı dönemde spot artış oranı sadece yüzde 0,39 oranında artarak 7.347,40 $ seviyesinde kaydedildi.

Ortada, bitcoin fiyatı 6.500 $'ın altına düştü, ancak daha sonra düşüş eğilimini sakinleştirmek için 7.000 $ seviyesinin üzerine çekildi. O zamandan beri, kripto para birimi sıkı bir ticaret bölgesinde yanlara doğru ilerliyor.

Bitfinex'teki aşırı alım long pozisyonu sinyallerindeki ilk düşüş 24 Aralık'ta geldi. Sonraki dört gün, düşüşn daha da genişlediğini gördü. Bitcoin spot piyasalarındaki ivme eksikliğinin, büyük bir potansiyel kaybını önlemek için traderların yükseliş pozisyonlarından çıkmalarına neden olabileceğini gösterdi.

Long Pozisyonundaki Sıkışıklık

Tanınmış pazar analisti Carl, YouTube kripto yayınında BitFinex'te Bitcoin long pozisyonlarında bir çöküş öngördü.

Carl, “long pozisyonlardaki dezavantaj duracak gibi görünmüyor. Yani long sıkışıklığı yaşıyoruz. Yatırımcıların long pozisyonlarını tasfiye ederek örtmeleri gerekecek, yani [bitcoin spot piyasasında] artan satış baskısı olacak.”

Tahmin, bitcoin'in düşük ticaret hacimlerinden kaynaklanan kırılıma hissiyle çakışıyor. BitFinex'teki ilk long pozisyonu kırılmasından bu yana, kripto para birimi, yaklaşık 7,426 dolar direnç ve 7,053 dolar destekle tanımlanan yaklaşık yüzde 5 fiyat aralığında dalgalanıyor.

Ayrıca, bitcoin'in yukarı yönlü girişimleri, 50 günlük hareketli ortalama ile sınırlı. Fiyat yukarıdaki grafikte turuncu eğrinin altında kaldığı sürece, kırmızı alana doğru düşüş olasılığı daha yüksek olacak. Bu, Carl'ın öngördüğü gibi piyasada long pozisyonundaki sıkışma olasılığını da artırıyor.

Boğalar Ne Durumda?

Bazı analistler, spekülatif bir bitcoin pazarında long / short metriklerin anlamsız olduğuna inanıyor. Özellikle, BitFinex, rakip BitMEX'in aksine düşük kaldıraçlı hizmetler sunduğundan, spot fiyatların çökmesine neden olan long sıkışıklığı veya başka bir tasfiye olasılığı daha az görülüyor.

Ayrıca, 6.000-6.500 dolarlık alan, bitcoin için güçlü destek sunmaya devam ediyor. Bununla birlikte, long sıkışıklığına bağlı bir düşüş bile, kripto para birimini, diğer yatırımcıların daha ucuz bir oranda satın alabileceği ideal bir birikim bölgesine götürecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ