Vietnam Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklıyor

Vietnam Merkez Bankası (Vietnam Devlet Bankası), ülkedeki dijital para birimlerini yasa dışı olarak kullanıldığını açıkladı. Merkez bankası ayrıca, 2018 başlarından itibaren kripto para birimlerini kullanan herkese para cezası vereceğini açıkladı. (2018 de Bitcoin yada diğer altcoinlere elveda anlamına geliyor bu aslında.)

2018 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi planlanan bankanın yayınladığı yeni kripto para yasasına göre, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri zaten yasa dışı kabul ediliyor ve ülkede kullanımı yasaklanacak. Yasa ayrıca, ülkedeki tek yetkili ödeme yönteminin, Vietnam Devlet Bankası tarafından çıkarılan veya kontrol edilen yöntemler olduğunu belirtmektedir.

Bitcoin ve piyasadaki diğer dijital para birimlerinin performansı ve yasağın olası etkileri Vietnam Devlet Bankası'nın verdiği yasak ile bir öncülük yapan, Bitcoin'in ticaret piyasalarında rekor seviyelere çıktığı bir dönemde geliyor. Bunun, yeni kanunun ülkedeki sanal para birimlerinin kullanımı üzerindeki olumsuz etkilemesi bekleniyor. Bununla birlikte, sanal para birimlerinde yasaklamaların, işlemlerinde sanal paraları kullanmak isteyen kişiler üzerinde çok az veya hiç etkisi olmayacağı kesinlikle belli. Hükümetin yapabileceği tek şey dijital para birimleri kullanarak merkezi şirketlere karşı bir kampanya başlatmaktır.

Merkez bankasının kripto para birimlerini yasa dışı ilan etme kararı, finansal sektördeki yenilikleri bastırdığı için, çok talihsiz olarak görülüyor. Yine de, kanun hükümetçe dünyanın herhangi bir yerindeki diğer ülkelerin hareketlerini taklit etmenin bir yolu olarak düşünülebilir. Dijital para birimlerinin kullanılmasını içeren olası dolandırıcılık ya da endişeler aksini ispatlanırsa, bu yasağı gelecekte kaldırması bekleniyor.

Umarım yakın zamanda Türkiyede böyle bir şey yaşamayız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ