Virginia'da bir milletvekili, eyalet hükümeti seçimlerinde blok zinciri kullanımını incelemeye çağıran bir karar sundu.

Virginia Milletvekili Blockchain Destekli Devlet Seçimleri İçin Çalışma Çağrısında Bulundu

Devlet Delegesi Hala S. Ayala tarafından yıl sonundan hemen önce hazırlanan yasa tasarısı, devletin Eğitim Bakanlığı'na "seçmen kayıtlarını ve seçim sonuçlarını korumak için blockchain teknolojisinin kullanımını incelemek" çağrısında bulunuyor ve şöyle diyor:

"Çalışma Bölümü'nü seçerken, (i) seçmen kayıtlarını ve seçim sonuçlarını güvence altına almak için kullanılabilecek blockchain teknolojisi türlerini belirleyecek, (ii) geleneksel kayıt ile karşılaştırıldığında bu teknolojiyi kullanmanın maliyet ve faydalarını belirleyecek ve seçim güvenlik önlemleri ve (iii) seçmen kayıtlarının güvenliğini ve seçim sonuçlarının güvenliğini etkileyen uygulamalarda blockchain teknolojisinin uygulanıp uygulanmayacağı ve nasıl uygulanacağı konusunda önerilerde bulunmaktadır. "

Tasarı, eğer geçerse, devletin birincil BT ofisi olarak hizmet veren Virginia Bilgi Teknolojileri Ajansı'nın çalışma sırasında yardım sağlamasını talep edecektir.

"Seçim Dairesi Başkanlığı, toplantılarını ilk yıl için 30 Kasım 2020'ye, ikinci yılı 30 Kasım 2021'e kadar tamamlar ve Seçim Dairesi Başkan ve Genel Kurul'a bu raporun bulguları ve her yıl için bir Meclis ya da Senato belgesi olarak yayınlanma önerileri verir" diye ekliyor.

2017 yılında New York'ta önerilen bir tasarıyı da içeren benzer yasal çabalar geçmişte ortaya çıkmıştı.

Küçük bir grup, 2018 ABD Kongresi seçimi sırasında Batı Virginia'da bir blockchain tabanlı oylama pilot uygulamasına katılmıştı ancak platforma yapılan başarısız bir saldırının Federal Soruşturma Bürosu tarafından bir soruşturmayı tetiklediği bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ