Buterin, çoğu kişinin kripto ödemelerinin üstünlüğünü küçümsediğini söyledi.

Vitalik Buterin, Bitcoin Ödemeleri İçin Mastercard Ortakları Binance Olarak Kripto Ödemelerinin Küçümsendiğini Söyledi

Buterin, çoğu kişinin kripto ödemelerinin üstünlüğünü küçümsediğini söyledi. Binance ve Mastercard, Bitcoin ödemelerini sokak mağazalarına getirmek için ortak.

Ethereum CEO'su ve kurucu ortağı Vitalik Buterin, birçok insanın hala ödeme anlaşmaları için kriptoların fiattan daha iyi olduğuna inanmadığını söyledi. Kripto paranın hayır kurumlarına ödeme yapmak ve uluslararası ödemeler yapmak için daha uygun olduğunu açıkladı. Bir Twitter dizisinde Buterin, sansüre karşı kolaylık ve direncin, işletmelerin  ülke içinde ve dışında  finansal işlemleri gerçekleştirmesi ve hatta hayır kurumlarına ödeme yapması için kriptoyu daha iyi hale getirdiğini ekledi.

Önemli veriler, kripto ödemelerinin benimsenmesindeki küresel büyümenin hızla büyüdüğünü kanıtlıyor. Geçen ay, PYMNTS  bir veri platformu tarafından hazırlanan bir rapor, yıllık 1 milyar doların üzerinde geliri olan işletmelerin yüzde 85'inin kripto ödemelerini benimsemeyi planladıklarını keşfetti. Bu katılımcılara göre, kripto ödemeleri yeni müşteriler çekmelerini ve elde tutmalarını sağlayacak.

Kripto banka kartlarının mevcudiyetinde de hızlı bir büyüme oldu. Wirex gibi bazı kartlar, ödemeler için kripto kartlarını kullandıklarında kullanıcıları kripto para iadesi ile ödüllendirir. Böylece, ödeme yapmak için popüler dijital para birimleri ve fiat kullanımında bir artış oldu. Ayrıca, daha fazla kripto kart sahibi kripto ATM'lerinde kartlarıyla nakit para çekiyor.

Ethereum CEO'su tarafından belirtildiği gibi, kriptolar denizaşırı ödemeler için faydalıdır. Daha da önemlisi, bu ödemelerin işlenmesi, fiat ile bu tür ödemelere kıyasla daha az zaman alır ve daha az ücretle yapılır. Uluslararası ödemeler için kriptonun kullanışlılığının yakın tarihli bir örneği, Rusya-Ukrayna savaşıdır.

18 Ağustos'ta Ukrayna başbakanı Mykhailo Fedorov, ülkenin Ukrayna'daki kar amacı gütmeyen gruba yaptığı yardımın bağışlarda 54 milyon dolar değerinde kripto aldığını tweetledi. Bununla birlikte, bazı insanlar kararsız işlem ücretleri, kullanım kolaylığı, düzenleyici risk ve fiyat oynaklığını gerekçe göstererek kripto ödemeleri konusunda iyimser değil. Bazıları ayrıca belirli dijital para birimlerinin, özellikle BTC ve ETH'nin uzun işlem süreleri aldığını iddia ediyor.

Çarşamba günü itibariyle, Bitcoin blok zinciri saniyede ortalama beş işlem  TPS gerçekleştiriyor ve yaklaşık 0,819 dolar ücret alıyor. Ayrıca, Ethereum blok zinciri, ücretleri yaklaşık 1.57 $ olan yaklaşık 29.3 TPS'yi idare eder. Tersine, vize, her işlem için yüzde 1,4 ile 2,5 arasında değişen ücretlerle 24.000 TPS'yi ele aldığını iddia ediyor.

Bitcoin'in gecikmeli TPS'si için bir çözüm, Bitcoin blok zincirinde bir katman-2 çözümü (yıldırım ağı) geliştirmek olabilir. Ayrıca, ZK-toplamaları gibi katman-2 toplama teknolojisi, Ethereum'un büyük ücretler ve uzun işlem süreleri için çözümü olabilir. Bununla birlikte, gelişmekte olan teknolojilerin çoğu, bir değişim aracı olarak sabit paraları kullanır.

Mastercard, Bitcoin İle Ortaklığını Duyurdu

Mastercard ve Binance  dünyanın en büyük kripto borsası arasında bir işbirliği duyurusunun ardından, alışveriş yapanlar yakında bir somun ekmek satın almak için Bitcoin kullanmaya başlayabilir. Ortaklık, en iyi cadde mağazalarında kripto ödemelerinin girişini görecek. Mastercard CEO'su Michael Michach'a göre ortaklık, Mastercard sahiplerinin Mastercard ödemelerini kabul eden 90 milyondan fazla mağazada kripto ile alışveriş yapmalarını sağlayacak.

Devreye almanın ilk aşaması Arjantinliler için geçerli olacak. Bir LinkedIn gönderisinde, Michbach, kullanım kolaylığı ve erişim kolaylığı kombinasyonunun blockchain teknolojisinin tüm potansiyelini ortaya çıkaracağını yazdı. Günlük satın alımlara kripto getirmenin bu hedefe ulaşmanın bir yolu olduğunu da sözlerine ekledi.

Mastercard, Bitcoin ödemelerini etkinleştirmek için Wirex İngiltere merkezli bir ödeme platformu ile zaten ortaktır. Wirex, Birleşik Krallık'ın mali düzenleyicisi  finansal davranış otoritesi, FCA tarafından verilen bir işletme lisansına sahiptir. Mastercard, hiçbir tüccarının dijital para birimlerinde ödeme almadığını belirtiyor. Bunun yerine, tüccarlarını kapatmadan önce kripto ödemelerini fiat'a çevirir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ