Dünyanın dört bir yanındaki merkezi hükümetler şu anda bir merkez bankası dijital para birimi [CBDC] ihtiyacını karşılamaktadır. Çin'e teşekkürler, çünkü bu çabaya yönelik çabalarını araştıran ve hızlandıran ilk ülke oldu.

Vitalik Buterin: Blok Zinciri veya Blok Zincirsiz Dijitalleşme Kaçınılmaz

Dünyanın dört bir yanındaki merkezi hükümetler şu anda bir merkez bankası dijital para birimi [CBDC] ihtiyacını karşılamaktadır. Çin'e teşekkürler, çünkü bu çabaya yönelik çabalarını araştıran ve hızlandıran ilk ülke oldu.

Çin’in ilerlemesinden memnun olmayan Japon milletvekilleri ayrıca bir CBDC serbest bırakma olasılığını da tartışıyorlar. Çin, 2014'ten bu yana CBDC'nin faydalarını araştırırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Kasım 2018'den beri bu konu üzerinde duruyor.

Aslında Kanada, İsviçre ve İsveç gibi birçok ülke de yarışa katıldı. İlgili merkez bankalarının üyelerinin, ilgili CBDC'lerini başlatma olasılığını tartışmak üzere Nisan 2020'de toplanması planlanmakta.

İsveç, dijital para birimi projesi e-krona'yı 20 Şubat 2020'de test etmeye başladı. Benzer şekilde, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da Rezerv'in CBDC avantajlarını araştırdığını doğrulamıştı. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de geçtiğimiz günlerde MİA'lardan bahsetti ve Avrupa Merkez Bankası'nın MİA'ya bakmaya istekli olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, CBDC'ler hakkında yorum yapan tek ülke değil, birçok kripto-kişilik de aynı şeyi yapıyor. Ethereum’un Viralik Buterin en sonuncusu.

Yeni bir Block TV podcastinde Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, dijital para birimlerinin küresel düzeyde nereye gittiğine dair fikirlerini konuşarak dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğunu iddia etti.

“Blockchain olsun ya da olmasın, dijitalleşme kaçınılmazdır. […] Ancak merkez bankası ve hatta kurumsal para birimi ile ilgili temel zorluk, temel olarak merkezi aracıların olduğu bir potansiyele bağımlı olduğunuz güç yoğunluğu, konsantrasyon veya veri toplamadır. bu sistemlere kimlerin katılabileceğini ve kimin katılamayacağını kontrol edebilir. ”

Öte yandan, Bank for International Settlements (BIS) tarafından Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) hakkında yakın tarihli bir rapor, devam etmekte olan hiçbir küresel CBDC projesinin açıkça sınır ötesi ödemelere odaklanmayacağını ortaya koydu:

“Sınır ötesi bağlantılara odaklanmayla ilgili olarak, hiçbir CBDC projesi merkez bankasının yargı yetkisinin ötesindeki ödemelere açıkça odaklanmamaktadır. Birkaç merkez bankasının, CBDC çabalarına paralel olarak tüketici odaklı sınır ötesi ödeme denemeleri üzerinde çalışması dikkat çekicidir. ”

Ayrıca, Ocak 2019'da BIS, merkez bankalarının % 70'inin CBDC'leri araştırdığını belirten bir rapor yayınladı. Tahmin neredeyse gerçekleşmiş olsa da, merkez bankalarının hiçbiri lansman için bir tarih seçmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ