Yüzde 51 saldırısı, hesaplama gücünün yarısından fazlasını kontrol eden bir grup madencinin örgütlediği bir blockchain saldırısıdır. Şimdi, onları durdurmanın bir yolu önerildi!

Vitalik Buterin, Blok Zincirlerini Yüzde 51 Saldırılara Karşı Koruyacak Bir Öneride Bulundu

Yüzde 51 saldırısı, hesaplama gücünün yarısından fazlasını kontrol eden bir grup madencinin örgütlediği bir blockchain saldırısıdır. Şimdi, onları durdurmanın bir yolu önerildi!

Yeni işlemlerin onay almasını tamamen engellediğinden ve bazı veya tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurabildiğinden,% 51 saldırısı bir blockchain için çok zararlı olabilir. Ethereum Vakfı'ndan Vitalik Buterin, bu sorunun zamanında tespit ediciler tarafından çözülebileceğini öne sürüyor.

Buterin tarafından önerilen yeni bir konsept, aktif blockchain müşterilerinin üç önemli  soru üzerinde anlaşmaya varmalarına izin verdiği için üç zorluğa değiniyor.

"yeterince kötü" bir % 51 saldırı olup olmadığı

birleşecek “doğru” zincir nedir ve

hangi doğrulayıcılar saldırı için “suçlanacak”.

Bu analiz, rastgele seçilmiş testlerden oluşan bir ağ üzerinden gerçekleştirilecektir. Her bloğun zaman damgalarını kontrol edecek ve 'zamanında' gelip gelmediğini bulacaklar. Bu nedenle, sadece 'zamanında' gelen bloklar, katılımcıların imzasıyla ana ağa yeniden yayınlanacaktır.

Ayrıca, bu tür zamanındalık dedektörleri kavramları, bir blockchain'e sansür uygulama olasılığını ortadan kaldıracaktır. Bir blok zincirin 'adil' blokları reddeden herhangi bir kısmı müşteriler tarafından desteklenmeyecektir:

Bu kolay: eğer kendi kendini bildirmiş zamanı t olan bir blok, [son tarih] otomatik olarak kanonik olmayan bir şekilde yönetilmeden önce o bloğu (...) içermeyen zamanında zincir ise kolay bir durum.

Ethereum (ETH) 2.0 İçin İyi mi?

Çoğunlukla, Ethereum (ETH) araştırmacıları topluluğu bu kavramı takdir etti. Hatta bazıları önerilen tekniklerin, 2020'de piyasaya sürülecek olan Ethereum protokolünün Proof of Stake versiyonu olan Ethereum 2.0'ın ilk aşamaları için uygun olup olmadığını sordu.

Vitalik Buterin bunun mümkün olduğunu ve kişisel olarak geliştirme çabalarının 'bu yönde' hareket edeceğini umduğunu söylüyor.

 Bu nedenle, belki, 2. Çeyrek 2020'de başlatılacak olan Ethereum 2.0 Faz 1, yeni saldırı direnci kavramının ilk uygulaması olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ