Ethereum CEO'su, Zcash ve Dogecoin'in de bir PoS konsensüs mekanizmasına geçeceğini umuyor.

Vitalik Buterin, ETH Birleşmesi Başarılı Olduktan Sonra Dogecoin ve Zcash

Ethereum CEO'su, Zcash ve Dogecoin'in de bir PoS konsensüs mekanizmasına geçeceğini umuyor.
Buterin, Dalgalanmanın Ethereum blok zinciri için bir sonraki yükseltme olduğunu ekledi.
Ethereum CEO'su Vitalik Buterin, gizlilik belirtecinin (Zcash) ve ünlü meme para biriminin (Dogecoin) ağlarını bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçireceğini umduğunu dile getirdi. Buterin bu açıklamayı 2022 Messari ana ağında Ryan Selkis ile yaptığı röportaj sırasında yaptı. Selkis, Buterin'e tüm ağların PoS ağları haline gelmesinin iyi bir hamle olup olmadığını sordu.

Etkinliğe Zooko Wilcox-O'Heran da katıldı. Buterin, Zcash'in PoS'a geçişini ilk kez istemiyor. Zooko, 2018'de bu açıklamayı ilk kez yaptığında, Ethereum'un geçiş yapmasını bekleyeceğini söyledi. Böylece, böyle bir geçişten sonra neyin yanlış gidebileceğini bilebilir.

Dogecoin ile ilgili olarak, birden fazla medya firması yılın başlarında Buterin ve Dogecoin vakfının Dogecoin'in PoW'dan PoW'a geçmesine yardımcı olmak için birlikte çalıştıklarını bildirdi. Selkis, röportajda moderatör olarak görev yaptı ve blok zinciri teknolojisinin çeşitli yönleri hakkında sorular sordu, Buterin ve Zooko ise içgörü ve deneyimlerine dayanarak yanıt verdi.

Buterin, Ethereum'daki Ücretler ve Diğer Gelişmeler Hakkında Konuşuyor

Görüşme sırasında Buterin, ölçeklenebilirliğin (özellikle ücretlerle ilgili olarak) gizlilikten sonra ikinci en önemli faktör olduğunu belirtti. Ona göre, işlem maliyetleri blok zinciri ve ana akım teknoloji arasındaki karşılaştırmanın bir parçası. Örneğin, bir işlemi tamamlamak 3 dolara mı yoksa 3 sente mi mal olacak?

Ethereum CEO'su, "Özellikle kurmayı hedeflediğimiz topluluklar için işlem ücretleri sadece bir sayı değildir. Zengin ülkeler dışında 3 sent ile 3 dolar arasında büyük bir fark var. Dolayısıyla bu, çözmek istediğimiz bir sorun.” Buterin ayrıca, Surge'nin Birleşmeden sonra Ethereum'daki bir sonraki büyük yükseltme olacağını belirtti.

Ayrıca Dalgalanmanın tek bir olay olmayacağını, aşamalar halinde gerçekleşeceğini açıkladı. Buterin önceki bir röportajda Birleştirmenin Ethereum'u yalnızca yüzde 55 tamamlayacağını belirtmişti. Ethereum Vakfı'na göre, Surge, Sharding teknolojisini tanıtacak. Böylece, Ethereum ağındaki işlem işleme hızını saniyede 20'den yaklaşık 100.000'e önemli ölçüde artırmak.

Zcash ve Gizlilik

Zooko ayrıca, yetkililerin Tornado Cash'i kısıtlamasının ardından Zcash'in önümüzdeki birkaç ay için özellikle mahremiyet planlarından bahsetti. Zcash kurucusu, teknoloji katmanına ek olarak zaten bir gizlilik kültürüne sahip olduğu için gizlilik token ağının farklı olduğunu söyledi.

Buterin'in Ethereum'un önümüzdeki beş yıl içinde temel katmanında gizliliğe sahip olacağı tahminine katılmadı. “Blok üreticisi ekosistemini bu zaman dilimi içinde yeniden merkezileştirme planlarınızda başarılı olabileceğinizden emin değilim.” Ancak Buterin, tahminlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zamanın göstereceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ