Lider Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin, ağın ilerlemesi ve gelecekteki beklentileri ile ilgili önemli soruları yanıtladı.

Lider Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin, ağın ilerlemesi ve gelecekteki beklentileri ile ilgili önemli soruları yanıtladı. Birleştirme Haziran civarında tamamlanacak, yılın geri kalanında ise diğer çözümlere ek olarak parçalama teknolojisinin uygulanmasına odaklanılacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yakın tarihli bir AMA'da ağın gelecekteki beklentileri hakkında konuştu. Geçen yılın öne çıkanları, hepsi The Merge'in başarısı için önemli olan Berlin, Altair ve Londra olmak üzere üç büyük hard fork'u içeriyordu.

Vitalik, Ethereum 2022 Hedeflerinden Bahsediyor

Vitalik şimdi Birleşmenin konsolidasyon  2022'nin en önemli odak noktası olduğunu iddia ediyor. Bundan sonra, ölçeklenebilirlik Ethereum'un ekseni olacaktır. Burada ağ, işlem ücretlerini mümkün olan en düşük seviyeye indirmek için hem toplama teknolojisini hem de parçalamayı kullanmayı planlıyor. Sharding, EIP-4488 gibi diğer kısa vadeli çözümlere ek olarak, zincir üzerinde veri depolama maliyetlerini de azaltacaktır.

Vitalik'e göre ağ ilerlemesi şu anda yüzde 50'de ve bu, konsolidasyon ve ölçeklenebilirliğin iyileştirilmesinin ardından yüzde 80'e yükselmek zorunda. The Merge'in spesifik ilerlemesi hakkında birçok teknik ayrıntı verdi, ancak genel olarak Haziran ayında tamamlanması muhtemel.

Geçen Aralık ayında Vitalik tarafından yayınlanan bir yol haritasına göre, Ethereum, işlevselliği geliştirmek için beş “Dürtüden” geçecek. Birincisi The Merge, ikincisi ise Sharding uygulaması etrafında dönen The Surge. Üçüncüsü, Ethereum zincirini doğrulamayı ve bir düğüm çalıştırmayı kolaylaştıracak olan Verge. Dördüncüsü, protokolü basitleştirmek için gereksiz tarihsel şeylerin silineceği The Purge. Sonuncusu, hesap soyutlama ve EVM yükseltmeleri gibi bir dizi yükseltmeyi içeren The Splurge. Tüm bunlardan Vitalik, ilk ikisinin Ethereum için en önemli olduğunu söylüyor.

Optimism ve Arbitrum gibi ikinci katman teknolojilerine gelince, Vitalik, kullanıcıları gaz ücreti yükünden kurtarmaya önemli katkılarının farkındadır. Ancak, dolandırıcılığa dayanıklı bir teknik olan ademi merkeziyetçilikten yoksun olduklarını belirtiyor. Bu ve diğer teknik sorunlar şu anda üzerinde çalışılıyor ve bunların tam olarak çözülmesinden bir yıl önce olabilir.

Diğer Notlar

Geliştiricinin fark ettiği bir diğer konu, zincirler arası köprüler arasındaki güvenlik riskleri ve bunun çapraz toplama köprülere musallat olanlardan daha karmaşık olduğunu söylüyor. Yakın tarihli bir örnek, Solana-Ethereum Wormhole köprüsünde 320 milyon dolarlık kayba yol açan bir güvenlik açığıdır. Ağdaki diğer birçok konu gibi, bu zorluk üzerinde de çalışan bir ekip var.

Vitalik, cityDAO gibi merkezi olmayan kuruluşların karşılaştığı işlem maliyeti sorunlarını kabul etmenin yanı sıra token oylama sistemlerini onaylamadığını bir kez daha dile getirdi. İlki, insanların Coingecko ve CoinMarketCap gibi önde gelen token izleyicilerde listelenmeden önce en umut verici olanlara yatırım yapabilmeleri için farklı kripto para birimlerine oy vermelerine izin veriyor.

Vitalik'in not ettiği tüm konular, daha önce blockchain üçlemi olarak ifade ettiği şeyi içeriyor; ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği aynı anda elde etmek.

Son olarak Buterin, blockchain ve kripto para birimlerinin çeşitli dünya krizleri üzerindeki etkisinden bahsetti. Bu teknolojinin sunduğu çözümlerden bazıları, ikincil fon yaratma, yeni yönetişim yolları ve blok zinciri ekolojisi açısından büyümeyi içerir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ