Vitalik Buterin, Ethereum

Ethereum'un kurucularından biri olan Vitalik Buterin, Güney Kore'deki en büyük iki haber yayını olan Korea JoongAng Daily ve JoongAng Ilbo'ya verdiği röportajda, İCOların geliştirilmesi, faydaları ve kusurlarından bahsetti.

İCOlar: Faydaları Ve Kusurları
2017 yılının başından beri, ICO'lar Blockchain startupları için popüler bir fon yöntemine dönüşmüştür. Bir yıldan daha kısa bir sürede, ICO'lar, EOS ve Bancor gibi yüzlerce milyon dolarlık başarılı İCO projeleri birlikte 1.5 milyar dolar hacmini aşmıştır.

Yapısal anlamda, ICO'lar merkezi dağıtılmış yatırımcı ekosisteminden merkezi olmayan para toplamak sistemine geçit için olağanüstü bir yöntemdir. ICO'lar, startupların kısa sürede para toplamasına ve ayrıca tokenlerini pazar payı ile kamuya açıklamalarına yardımcı olur.

Ancak Buterin, ICO'larda kusurlar olduğunu açıkladı. ICO'lar Ethereum'daki tamamen merkezsizleştirilmiş ve “peer-to-peer” Blockchain protokolü üzerine kurulsa da, genellikle büyük şirketler veya bir geliştirme ekipleri tarafından yürütülür.

Buterin şöyle açıklıyor: “ICO'ların merkezi olmayan bir platformda olmasına rağmen, potansiyel olarak 200 milyon doların üzerindeki yatırımı olan geliştirme takımına güvenen bir çok kişiyi içermesidir. İnsanlara hangi projelere katılmanın faydalı olduğunu belirlemelerine yardımcı olacak çok iyi teşvikler de bulunmamaktadır. Kısa zamanda düzenlemelerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılmaksızın ICO'larla fon alımı daha da zorlaşacaktır.”

ICO piyasasındaki yatırımcıların çoğu, ICO projelerinin ve Blockchain ağlarının teknik inceliklerini kapsamlı bir şekilde analiz etme ve değerlendirme yeteneğine sahip değildir. Bundan dolayı, birçok analist ve uzman ICO pazarında düzenlemelere ihtiyaç duyulur.
Ethereum'un ölçekleme sorunlarını çözmesi için 2-5 yıl gerekmektedir.

Buterin, Ethereum'daki ölçeklendirme konularının çoğunun çözülmesinin 2-5 yıl süreceğini vurguladı. Belirli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan diğer Blockchain ağlarının aksine Ethereum protokolü, merkezi olmayan uygulamalar için bir çerçeve ve altyapı olarak çalışmak üzere geliştirilmiştir.

Kısa süre önce Buterin, Raiden ve geliştirme ekibini ICO'ya ihtiyaç duyulmayan bir projede ICO tokenleri kullandıkları için eleştirdi. Buna karşılık olarak Buterin, Ethereum'daki açık kaynaklı ve kar amacı gütmeyen ölçekleme projelerine sermaye sağlamak için bizzat kendisi için özel bir fon geliştireceğini açıkladı.

Kaynak;

https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ