Hükümetler giderek kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeye çalışırken, kripto paraların ulusal finansal altyapılarla rekabet edemeyeceğinden endişe edebilirsiniz.

Vitalik Buterin: Gelecek Merkezi Olmayan Gizlilik Para Biriminde

Hükümetler giderek kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeye çalışırken, kripto paraların ulusal finansal altyapılarla rekabet edemeyeceğinden endişe edebilirsiniz.

Öyle değil, diyor Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin. Buterin, Block TV podcast ile 4 Mart'ta para biriminin geleceği hakkındaki tahminleri, özellikle de ademi merkeziyetin kaderi hakkında konuştu.

Dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğunu ve merkezi olmayan gizlilik para biriminin devlet kontrolündeki bir Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinden (CBDC) çok daha uygun olacağını iddia etti.

Dijitalleşme kaçınılmaz ve mahremiyet kraldır

Vitalik, blockchain teknolojisine sahip olsanız da olmasanız da dijital para birimlerinin ana akım benimsenmeye doğru devam edeceğine inanıyor.

Vitalik ayrıca mevcut üç egemen, kurumsal ve merkezi olmayan dijital para birimlerini karşılaştırdı ve CBDC'lerin karşılaştığı zorluklara dikkat çekti:

“Merkez bankası ve hatta kurumsal para birimi ile ilgili temel zorluk, temelde güç yoğunluğu, konsantrasyon veya veri toplamadır - kimlerin katılabileceği konusunda çok ince bir kontrol düzeyi uygulayabilecek potansiyel olarak merkezi aracılara bağımlı olmanızdır.”

Vitalik, “merkezi paralara” e karşı daha dayanıklı olacağından, daha cazip gelecek para biriminin merkezi olmayan ve özel olmasını öngörüyor.

“Mükemmel yasal olan şeylerin bile kısıtlanmaya başladığı birçok durum görüyoruz, çünkü merkezi paraları çalıştıranlar sadece bazı kategorileri hariç tutmak istiyor ve bence bu insanlar tamamen merkezi olmayan bir şekilde ilgilenmeye devam etmelerinin nedenleri arasında dijital para birimleri yer alıyor.”

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler CBDC'lerle merkezi olmayan para birimlerine meydan okumaya çalışıyor

Dijital Dolar projesi ABD'de bir dolar CBDC oluşturmak için bir çerçeve geliştirmek için çalışıyor.

Çin, 2015 yılından beri DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) için hazırlanıyor ve merkez bankasının CBDC'nin ilk gerçek dünya testini yapmayı planladığı bildirildi.

Merkez bankaları küresel olarak Facebook’un Libra’sının merkez bankalarını nakit yerine dijital para birimi girişimlerine ciddi bir şekilde bakmaya ittiğini itiraf etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ